Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Kruczkowski „Niemcy” - ocena i charakterystyka Waltera Sonnenbrucha

Walter Sonnenbruch to jeden z głównych bohaterów dramatu Kruczkowskiego. Jest Niemcem i profesorem biologii, mężem Berty i ojcem trójki dzieci. Jest niezwykle oddany pracy naukowej, cieszy się sympatią najbliższego otoczenia. W dramacie obchodzi trzydziestolecie pracy naukowej. Jest przeciwny działaniom Hitlera, wstydzi się za swój naród i jego działania. Uważa, że prawdziwe Niemcy są w nim samym wraz z przyświecającymi mu ideałami. W związku z tym, swojego syna Willego, uważa za największą hańbę rodziny, gdyż jest faszystą. Nie popiera jego poglądów politycznych i nie rozumie jego działań. Tym samym, Walter jest samotny i żyje trochę poza światem rzeczywistym.

W momencie, kiedy w jego domu zjawia się jego były współpracownik, Joachim Peters, który uciekł z obozu koncentracyjnego, ten gotowy jest jedynie na ofiarowanie pieniędzy  potrzebującemu schronienia. Chce jak najszybciej pozbyć się problemu ze swojego domu. Biernie obserwuje walkę córki Ruth z synem Willem, która nie pozwala bratu zawiadamiać policji. Nie potrafi opowiedzieć się za żadną ze stron, okazuje się tchóarzem. Nie popiera poglądów syna, ale także nie potrafi się im przeciwstawić. Widział zło w jego postępowaniu, ale nie potrafił przeciwdziałać. Biernie ogląda również scenę, w której jego córka dobrowolnie oddaje się w ręce policji. Nie próbuje jej ratować, nic nie mówi. Pozwala, by została zabrana na śmierć za innego człowieka.

Kulminacyjna jest ostatnia scena dramatu, kiedy Sonnenbruch rozmawia z Petersem. Dowiaduje się on wtedy od przyjaciela, że jego długoletnie badania naukowe, Niemcy dziś wykorzystują do ludobójstwa. Walter nie chce w to wierzyć, usprawiedliwia się: „Ja służę nauce. Tylko i wyłącznie – nauce. Chcę jej służyć najlepiej, jak umiem. Reszta mnie nie obchodzi”. Tymi słowami uwalnia się od odpowiedzialności za współudział w mordzie milionów ludzi. Joachim tą informacją zburzył całe dotychczasowe życie profesora. Zniszczył jego wiarę w siebie i w naukę. Ostatecznie uświadamia sobie, że wydał na śmierć własna córkę, która już nigdy nie wróci.

Walter Sonnenbruch nie jest postacią pozytywną. Mimo, iż nie zabijał ludzi jak inni bohaterowie, swoją biernością wobec otaczającego zła, również przykładał się do tragedii. Owszem, dostrzegał zło i nienawiść  w świecie, nie umiał jednak przeciwdziałać jemu. Z tego względu stał się on największym tchórzem w całym dramacie.

Podobne wypracowania do Leon Kruczkowski „Niemcy” - ocena i charakterystyka Waltera Sonnenbrucha