Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Różewicz „Kartoteka” - intertekstualność w dramacie „Kartoteka” Różewicza. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kartoteka” Różewicza jest utworem silnie osadzonym w kontekście literackim, odnajdziemy w niej wiele nawiązań do konkretnych utworów oraz konwencji literackich. Często są to nawiązania na zasadzie negacji i parodii. Pojawiają się też cytaty z klasyki polskiej literatury, odwołania do Kochanowskiego czy Mickiewicza. Wyraźnym łącznikiem z tradycją jest Chór Starców, wywodzący się z koncepcji antycznej. Starcy często cytują największych twórców polskiej literatury: Kochanowskiego: „Day, czegoć nie ubędzie, byś nawięcey dała, Day, czego próżno dawać potym będziesz chciała, Kiedyś zmarski twarz zorzą, a gładkie zwierciadło Okaże to na oko, że cię siła spadło” czy Mickiewicza: „Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze, Ten młody zdusi Centaury, Piekłu ofiarę wydrze, Do nieba pójdzie po laury”.

Za sprawą Chóru przywołany zostaje także Gombrowicz. Scena, w której nauczyciel przepytuje Starców, stanowi nawiązanie do lekcji języka polskiego ukazanej w „Ferdydurke”. U Gombrowicza profesor prowadzi wykład na temat twórczości Słowackiego, jego wywód polega na przytaczaniu gotowych opinii, które uczniowie mają po prostu zapamiętać. Słynne...

Podobne wypracowania