Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu”- streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„U nas w Auschwitzu” to jedno z opowiadań obozowych Tadeusza Borowskiego. Narrator Tadek przedstawił w nim wydarzenia, których był uczestnikiem, kiedy został wysłany z Brzezinki do obozu w Oświęcimiu, aby nauczyć się podstaw pierwszej pomocy. Opowieść została podzielona na IX rozdziałów. Przybliżmy nieco ich treść.

    I
Narrator opisuje swoje przybycie wraz z grupką innych więźniów do celu. Zaznacza, że będą tutaj zdobywać fundamentalną wiedzę na temat leczenia chorób i pomocy w doraźnych przypadkach. Wraz ze Staszkiem zostaje przydzielony do jednego ze szpitalnych bloków. Pojawia się także zwrot do ukochanej Tadka - Marii. Narrator obiecuje jej, że kiedy zdobędzie odpowiednią wiedzę, to pomoże jej wyjść z choroby. Przytoczona zostaje także historia pewnego bardzo ważnego mężczyzny, który w chorobie prosił Tadka, by po śmierci spalono go w osobnym piecu. Narrator oczywiście przystał na jego prośbę, ale nie było mu dane jej wypełnić. Człowiek ten ozdrowiał, jednakże nie zapomniał okazać swej wdzięczności - przysłał Tadkowi kostkę margaryny.

    II
Rozdział II rozpoczyna się wypowiedzią narratora na temat życia w Auschwitzu. Panują tutaj znacznie lepsze warunki niż w Birkenau....

Podobne wypracowania