Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - Cechy powieści poetyckiej w „Konradzie Wallenrodzie”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść poetycka stała się jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków literackich romantyzmu. Jej główną cechą jest synkretyzm gatunkowy, czyli łączenie elementów epiki, liryki i dramatu. Zobaczmy, jakie właściwości typowe dla tego rodzaju można odnaleźć w „Konradzie Wallenrodzie” Adama Mickiewicza.

Fabuła powieści ma fragmentaryczną kompozycję. Powstające w ten sposób niedomówienia tworzą atmosferę tajemniczości i zagadki. Mickiewicz w „Konradzie Wallenrodzie” zerwał ze związkiem przyczynowo-skutkowym wydarzeń. Następne sceny nie zawsze stanowią logiczny ciąg dalszy poprzednich. Wiele wątków zostało przemilczanych, co może pobudzać wyobraźnię czytelnika do samodzielnego ich dopowiadania. Poeta zakłócił także chronologię czasową stosując inwersję. Najpierw przecież dowiadujemy się, że Konrad Wallenrod został wybrany wielkim mistrzem, a dopiero później poznajemy jego historię.

„Konrad Wallenrod” to utwór synkretyczny, który łączy w sobie elementy dramatyczne, liryczne i epickie. Pojawia się narrator, którego oceny są subiektywne. Elementy epickie ujawniają się także w narracyjnych pieśniach Wajdeloty. Sztandarowym elementem dramatycznym jest natomiast...

Podobne wypracowania