Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Brzechwa - wiersze dla dzieci - opracowanie

Jan Brzechwa jest znany przede wszystkim ze swojej twórczości, którą poświęcił i zadedykował dzieciom. Myślę, że każdy Polak zna jego wiersze, ponieważ wielokrotnie obcował z nimi w dzieciństwie.

Pierwszy tomik poezji dla dzieci „Tańcowała igła z nitką” wydał Brzechwa w 1938, natomiast rok później ukazał się zbiorek „ Kaczka dziwaczka”. Kolejne wiersze powstawały już po wojnie. Uważam, że niemal każdy utwór tego poety jest znany, wspaniały i godny uwagi. Omówię jednak te wierszyki, które do dziś są popularne wśród małych czytelników.

Wierszyk „ Na straganie” opowiada historię warzyw, które znalazły się na placu targowym. Są tam, ponieważ nadają się do sprzedaży. Utwór jednak nie ukazuje nam zwyczajnych warzyw, ale takie, które posiadają zarówno zalety jak i wady, zupełnie jak ludzie. Poznajemy więc cebulę, która zaleca się do buraka, brukselkę kłócącą się z marchewką oraz nieustannie zmartwionego selera. Warzywa posiadają ludzkie przymioty, niektóre są słabe i ciche, inne zaś silne i pewne siebie. Na straganie w końcu dochodzi do ostrej wymiany zdań, każde warzywo zauważa tylko swoje racje, chce leżeć w dogodnym miejscu i być uważane za najlepsze. Spór ten kończy ostatecznie kapusta, która stwierdza, że i tak każde warzywo znajdzie się w zupie i taki będzie koniec tej całej historii.

Z jednej strony widzimy tu zabawną historyjkę o kłócących się marchewkach i grochu, ale ma ona także głębsze przesłanie. Poeta uczy nas, że nie warto marnować żadnej chwili na niepotrzebne spory, ponieważ kiedyś wszyscy odejdziemy. W szczególny, doskonały sposób Jan Brzechwa wytykał ludzkie wady, także te charakterystyczne dla wieku dziecięco. Myślę, że wybrał taką drogę, aby pokazać dzieciom, co jest dobre, a co złe.

Przykładem takiego wiersza jest„ Skarżypyta” oraz „ Leń”. Bohaterka pierwszego utworu ukazana jest, jaka osoba, która lubi donosić na innych, także na swoich klasowych kolegów. Stwierdza, że Piotruś nie był w szkole, a Wanda poplamiła obrus. Taka postawa nie podoba się jednak poecie, który ujawnia się wierszu i zwraca się do dziewczynki. Pyta ją, dlaczego skarży na innych. Ona odpowiada, że jest po prostu skarżypytą. Czytelnik sam powinien ocenić, że jej zachowanie jest złe. Natomiast leń to chłopiec, który nic nie robi, ale wmawia sobie i narratorowi, że jest inaczej. Podrapał się w głowę, leżał na kanapie - według niego były to bardzo męczące czynności. Ukazując takiego bohatera Brzechwa potępia lenistwa i brak zaangażowania. Inne bardzo znane wiersze dla dzieci to „Kaczka dziwaczka”, „Kłamczucha” czy też „Psie smutki”.

Jan Brzechwa pisał przede wszystkim dla dzieci, ale myślę, że dorośli także lubią jego twórczość.

Podobne wypracowania do Jan Brzechwa - wiersze dla dzieci - opracowanie