Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw kobiety nieszczęśliwej w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Postać kobiety nieszczęśliwej doczekała się w literaturze szerokiego omówienia z uwzględnieniem rozmaitych wymiarów braku pogodzenia z życiem i wielu odmiennych powodów, wobec których bohaterka nie potrafi odnaleźć swojego szczęścia. W literaturze nowożytnej, XIX i XX-wiecznej, pojawia się obraz tzw. „famme fatale” – kobiety, która podejmuje wybory życiowe unieszczęśliwiające zarówno ją samą, jak i wszystkich, którzy się do niej zbliżą. Jej losem kieruje pewnego rodzaju fatalizm, który posłużył za kanwę kreacji portretów kobiet nieszczęśliwych w literaturze starożytnej.

Przykładem takiej postaci jest Antygona z tragedii Sofoklesa. Jako córka Edypa zrodzona z jego kazirodczego związku z własną matką, Jokastą, podlegała rodzinnej klątwie, która wzbraniała jej dostępu do spokojnego, szczęśliwego życia. W młodości towarzyszyła ojcu w jego żebraczych wędrówkach, zaś po powrocie do rodzinnych Teb została zmuszona do obserwowania walki, jaka rozgorzała pomiędzy jej braćmi – Polinejkesem i Etoklesem. Zdając sobie sprawę z czekającej ją kary, podjęła decyzję o godnym pochówku jednego z braci, którego nowy król Teb rozkazał pozostawić na pastwę sępów...

Podobne wypracowania