Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz jako „mistrz malowania słowami”. Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Mickiewicz przeszedł na swej twórczej drodze kilka rozmaitych etapów, wyznaczanych nowymi doświadczeniami i koncepcjami dyktowanymi przez bieżące wydarzenia polityczne. Niezależnie od okresu w jakim powstała, jego poezja posiadała jednak zawsze ogromny walor plastyczny, skupiając się na skrupulatnym, odwołującym się do doznań zmysłowych opisie świata przedstawionego.

Już w „Odzie do młodości” – utworze uważanym za otwarcie epoki romantyzmu – pojawia się bardzo dynamiczna wizja nowego świata, świata należącego do młodych i ich potencjału kreacyjnego, która „atakuje” czytelnika niezwykle malowniczymi scenami i emocjami, wyraźnie narastającymi i opadającymi, by po chwili znów wznieść się aż do poziomu artystycznej egzaltacji. Podmiot liryczny tego wiersza unosi się nad światem i z tej perspektywy wygłasza koncepcje budujące nową rzeczywistość, pełną życia, radości i działania.

Wczesna poezja Mickiewicza pozwoliła również poznać tego poetę jako mistrza w kreacji specyficznego nastroju – pełnego mistycyzmu, tajemniczości i zafascynowania zjawiskami nieprzynależącymi do świata doczesnego. Taka właśnie atmosfera towarzyszy tomowi „Ballad i romansów”, które autor opatrzył...

Podobne wypracowania