Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Edgar Allan Poe „Kruk” - interpretacja i analiza poematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Poemat E. A. Poe „Kruk” podzielony jest na 18 rymowanych strof o długości 6 wersów każda.

Poe w tylko sobie znany sposób buduje w wierszu atmosferę tajemniczości i grozy. Jest mistrzem metafory i makabreski, w genialny sposób łącząc ze sobą elementy terroru i piękna.

Poemat kreśli przed nami wizję zimnej i ciemnej nocy grudniowej. Podmiot liryczny siedzi samotnie przy stole i czyta stare księgi, szukając w nich pociechy i zapomnienia po śmierci ukochanej Lenore. W końcu przysypia; wtedy właśnie zaczynają dziać się rzeczy niesamowite.

Prosty zabieg pozwala poecie lawirować pomiędzy rzeczywistością realną a senną fantasmagorią. Nie możemy być pewni, że nieśmiałe pukanie do drzwi nie jest tak naprawdę wytworem śpiącego umysłu bohatera wiersza. Zakładamy, że rzeczywiście obudził się, lecz istnieje prawdopodobieństwo, że wydarzenia w poemacie przedstawione są niczym więcej, jak tylko snem człowieka znużonego żałobą i długą, nocną lekturą.

Od momentu pierwszego stukania w drzwi napięcie wzrasta, aż do otwarcia przez bohatera drzwi. Jest to niejako moment kulminacyjny. Później następuje pewne złagodzenie napięcia w momencie, kiedy na progu nie stoi nikt. Poe po mistrzowsku stopniuje znów emocje odbiorcy, gdy...

Podobne wypracowania