Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz „Z chałupy”, „Kartoflisko” Leopolda Staffa - interpretacja i analiza porównawcza wierszy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cykl czterdziestu sonetów Jana Kasprowicza, opatrzonych wspólnym tytułem „Z chałupy”, powstał w 1887 roku w czasie pobytu poety w więzieniu z powodu jego udziału w socjalistycznych, tajnych organizacjach młodzieżowych. W następnym roku utwory zostały opublikowane w piśmie głos i tomie „Poezji”. Ich inspiracją są osobiste doświadczenia Kasprowicza jako syna niepiśmiennego chłopa, który dorastał w trudnych warunkach polskiej wsi przełomu wieków, zanurzonej w nędzy i beznadziei, jaka towarzyszyła jej niezmiennie od czasów reformy uwłaszczeniowej. Kasprowiczowi udało się zdobyć edukację i doczekać znakomitego awansu społecznego, nigdy jednak nie zapomniał o swoim pochodzeniu i czuł się zobowiązanym do zwracania uwagi opinii publicznej na biedę chłopów.

Odmienne pobudki przyświecały sonetowi „Kartoflisko” Leopolda Staffa. Utwór znalazł się w tomie „Ścieżki polne” z 1919 roku, zainspirowanym był skamandrycką fascynacją zwykłym, codziennym życiem i banalnymi zjawiskami. Na kształt całego cyklu ogromny wpływ wywarł również charakterystyczny dla tego poety franciszkanizm, którego przedstawiciele poszukiwali drogi do szczęścia w całkowitym zespoleniu człowieka z naturą....

Podobne wypracowania