Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

W jaki sposób potęga przeznaczenia determinuje ludzkie losy? Wypowiedź na podstawie „Mitologii” J. Parandowskiego oraz monologu Edypa z tragedii Sofoklesa „Król Edyp”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przeznaczenie to potężna siła, która sprawia, że ludzkie wybory przestają nosić znamiona całkowitej wolności. Człowiekowi wydaje się, że sam decyduje o wszystkim, co go w życiu spotyka i jest kowalem swojego losu. Starożytni wierzyli jednak, że ten los jest pisany człowiekowi i nie zdoła się nigdy zmienić tego, co ma się stać, że przeznaczenie musi się wypełnić. Ta siła istnieje również ponad bogami, którzy również muszą mu ulegać i liczyć się z nim.

Takie przeświadczenie wypływa z podania o trzech Mojrach: Kloto, Atropos i Lachezis, córkach Nocy. Według wyobrażenia Platona są one potęgą wyższego porządku świata. Jawiły się niczym strażniczki ładu, nieprzerwanie tkając nić żywota ludzkiego, którą, gdy nadchodził czas, Atropos przecinała.

Człowiek, który za wszelką cenę i wszystkimi możliwymi sposobami próbował pokonać ciążące nad nim fatum, był Edyp – bohater tragedii Sofoklesa. Jego życie i losy dobitnie ukazują, jak bezsilny jest człowiek wobec potęgi przeznaczenia. Bohater po narodzinach miał zostać zabity przez sługę króla Lajosa, który poznał treść przepowiedni, że zginie z rąk własnego syna. I już w tym czynie króla była pierwsza próba ominięcia wyroków boskich.

Ale...

Podobne wypracowania