Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - interpretacja powieści

Aleksander Dumas to francuski powieściopisarz żyjące w XIX wieku w okolicach Paryża. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim dłuższe formy literackie. Należy zwrócić uwagę na takie powieści jak „Trzej muszkieterowie”, „Dziadek do orzechów”, „Hrabia Monte Christo” oraz cykl powieściowy „Pamiętnik lekarza”. Znalazły one uznanie szerokiej publiczności. Należy je przypisać bogatej wyobraźni Dumasa i wrażliwości pisarza na kwestie społeczne. W powieściach występuje bogata charakterystyka bohaterów oraz duża różnorodność miejsc akcji. Dumas pisze przystępnym, pełnym aforyzmów językiem – dzięki temu powieść czyta się szybko i zachłannie.

Powieść „Hrabia Monte Christo” to opowiadanie o zemście. Ten motyw przewodni staje się punktem wyjścia dla licznych rozważań. Fabuła utworu jest bardzo rozbudowana, rzeczą niemożliwą jest streszczenie jej w kilku zdaniach. Upraszczając sprawę, książka oscyluje wokół losów Edmunda Dantesa – młodzieńca, który wchodzi w dorosłe życie. Zaręczony i zaślubiony pięknej Mercedes, zostaje aresztowany przez żołnierzy. Podczas rozprawy okazuje się, że ktoś napisał na niego donos. Dantes zostaje uwięziony – mimo powtórnego rozpatrywania sprawy jego miejscem zamieszkania na wiele lat staje się zamek If. Tam w samotności, a następnie z współwięźniem knuje plan zemsty… Wokół realizacji tego planu; najpierw poprzez bajeczne wzbogacenia się, a następnie poprzez pojawienie się pod przydomkiem Monte Christo w swoim dawnym miejscu zamieszkania i szachownicę posunięć wobec ludzi do których miał dług wdzięczności lub których pragnął ukarać za kilkanaście lat swojego życia spędzone w więzieniu, bohater realizuje swoje najskrytsze marzenia.

„Hrabia Monte Christo” to opowieść o zemście. Dumas dokonuje wyczerpującej charakterystyki postaw i poczynać bohaterów. W tle pisarz ukazuje skomplikowaną sytuację polityczną Francji w pierwszej połowie XIX wieku oraz daje wyraz panującym nastrojom społecznym.

Popularność powieści zainspirowała reżyserów filmowych do przeniesienia barwnej fabuły na kinowy ekran. Adaptacja filmowa oraz serial, o tym samym tytule co książka, przyciągnęły rzesze widzów, którzy są już kolejnym pokoleniem zaintrygowanym perypetiami francuskiego żeglarza.

Podobne wypracowania do Aleksander Dumas „Hrabia Monte Christo” - interpretacja powieści