Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - charakterystyka Gereba

Deżo Gereb należy do grupy chłopców z Placu Broni. Jest on bodaj najciekawszą postacią w powieści Molnara, bohaterem o niezwykle złożonym charakterze i psychice.

Gereb charakteryzuje się silną osobowością o skłonnościach przywódczych. Z tego powodu nieustannie rywalizuje z Janoszem Boką, który cieszy się największym szacunkiem i autorytetem wśród reszty kolegów. Gereb skrycie uważa, że sam lepiej nadawałby się na lidera grupy, lecz jest również świadom faktu, że dopóki istnieje Boka, dopóty on zawsze pozostanie na dalszym miejscu.

Deżo jest bohaterem niewątpliwie bardzo inteligentnym i przebiegłym. Jego chęć pokonania Boki popycha go do zdrady – chłopiec przyłącza się do wrogiego obozu „Czerwonych Koszul”. Wciąż obawia się jednak walki twarzą w twarz ze swoim dawnym przywódcą, toteż próbuje wygrać podstępem – przekupując stróża Placu, starego Słowaka. Zdemaskowany przez Nemeczka, staje się wrogiem obu stron. Nawet „Czerwone Koszule” nie chcą mieć w swoich szeregach zdrajcy. Skruszony Gereb zabiega o przebaczenie Boki, który znów włącza go w grono obrońców Placu, degradując go jednak do stopnia szeregowca.

Podczas bitwy o Plac Broni Gereb odznacza się wyjątkową odwagą, kiedy w uczciwej walce odzyskuje chorągiewkę. Za ten chwalebny czyn zostaje mianowany pułkownikiem.

Deżo Gereb to postać złożona. Jego przebiegłość i chytrość, jak również popełniona przez niego zdrada, nie budzą sympatii. Jednak należy pamiętać o psychicznych uwarunkowaniach chłopca, który musiał bezustannie żyć w poczuciu niespełnienia. Pomimo jego zachowania, nie możemy jednoznacznie ocenić go jako bohatera negatywnego, ponieważ odczuł wyrzuty sumienia i niejako odkupił swoją winę.

Podobne wypracowania do Ferenc Molnar „Chłopcy z Placu Broni” - charakterystyka Gereba