Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Ajudah” - interpretacja i analiza sonetu

„Sonety krymskie” zostały napisane przez Adama Mickiewicza podczas jego pobytu w Rosji. Często odwiedzał on Krym, gdzie zafascynowany egzotycznymi krajobrazami próbował „uciszyć” tęsknotę za ojczyzną. ”Ajudah” to sonet, w którym znajdziemy nie tylko fascynujące opisy przyrody, ale także bardzo ciekawą refleksję metapoetycką.

Pierwsze dwie strofy są bardzo barwnym przedstawieniem krymskiej przyrody, a dokładniej morza widzianego z tytułowego wzniesienia. Ukazana została ona w ruchu, co opisujący ją podmiot liryczny osiągnął dzięki nagromadzeniu czasowników takich jak: „miecą”, „kołują” czy „rozbijają się”. Wskazują one na nieco chaotyczny, ale także spontaniczny wymiar ruchu. Ta pełna wigoru i potęgi natura wzbudza w podmiocie lirycznym podziw i szacunek. Jest to obraz, który na pewno inspiruje go do pewnych rozważań, jakie zostaną podjęte w części refleksyjnej.

Dwie tercyny zawierają przemyślenia podmiotu lirycznego na temat poezji. Dostrzega on pewne podobieństwo między oglądanym krajobrazem, w którym morska woda ściera się z brzegiem, a sercem poety. Jest ono wystawione na działanie namiętności, bardzo przypominających morskie przypływy i odpływy. Serce, czyli sfera uczuć i wrażliwości, wciąż dotykane jest przez różne doświadczenia. Mogą być to niepogody, ale prawdopodobne są także radości. „Namiętność często groźne wzburza niepogody; / Lecz gdy podniesiesz bardon, ona bez twej szkody / Ucieka w zapomnienia pogrążyć się toni.” Bardon to starożytny instrument Muz, a więc atrybut tworzenia. Poeta poprzez swoją działalność radzi sobie z napływem kolejnych namiętności. Burza w jego sercu jest chwilowa, ucicha gdy zostanie przeniesiona na karty kolejnego dzieła. Wspomniane przez podmiot liryczny wieńce, czyli nagroda, przysługują tylko tym poetom, których twórczość składa się z autentycznych uczuć.

Budowa „Ajudahu” jest typowa dla sonetu. Cztery strofy (dwa tetrastychy, dwie tercyny). Każdy wers liczy po trzynaście sylab. Rymy pojawiające się w utworze są żeńskie, okalające (w tetrastychach), natomiast w tercynach przybierają postać aaa bbb. Adam Mickiewicz w swoim sonecie wykorzystał liczne epitety (najczęściej służą one wyeksponowaniu piękna i potęgi przyrody), porównania oraz metafory, które pozwalają przenieść odbiorcę w poetycki i tajemniczy świat.

„Ajudah” to ostatni z „Sonetów krymskich”. Poza kolejnym opisem niepowtarzalnej i cudownej przyrody tego miejsca, odnajdziemy w nim także refleksję nad byciem poetą. Obraz wody ścierającej się z brzegiem przywodzi mu na myśl serce artysty targane namiętnościami. Twórczość jest jego powołaniem, tym co pomaga mu żyć, ale także tym, co przynosi mu sławę.

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Ajudah” - interpretacja i analiza sonetu