Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Ajudah” - interpretacja i analiza sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Sonety krymskie” zostały napisane przez Adama Mickiewicza podczas jego pobytu w Rosji. Często odwiedzał on Krym, gdzie zafascynowany egzotycznymi krajobrazami próbował „uciszyć” tęsknotę za ojczyzną. ”Ajudah” to sonet, w którym znajdziemy nie tylko fascynujące opisy przyrody, ale także bardzo ciekawą refleksję metapoetycką.

Pierwsze dwie strofy są bardzo barwnym przedstawieniem krymskiej przyrody, a dokładniej morza widzianego z tytułowego wzniesienia. Ukazana została ona w ruchu, co opisujący ją podmiot liryczny osiągnął dzięki nagromadzeniu czasowników takich jak: „miecą”, „kołują” czy „rozbijają się”. Wskazują one na nieco chaotyczny, ale także spontaniczny wymiar ruchu. Ta pełna wigoru i potęgi natura wzbudza w podmiocie lirycznym podziw i szacunek. Jest to obraz, który na pewno inspiruje go do pewnych rozważań, jakie zostaną podjęte w części refleksyjnej.

Dwie tercyny zawierają przemyślenia podmiotu lirycznego na temat poezji. Dostrzega on pewne podobieństwo między oglądanym krajobrazem, w którym morska woda ściera się z brzegiem, a sercem poety. Jest ono wystawione na działanie namiętności, bardzo przypominających morskie przypływy i odpływy. Serce,...

Podobne wypracowania