Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Rozłączenie” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozłączenie”, jak wskazuje tytuł, jest utworem o rozstaniu i towarzyszącej mu tęsknocie. Powstał on w roku 1835, kiedy poeta przebywał w Szwajcarii. Tekst przejmuje przygnębiającym nastrojem. Podmiot liryczny zwraca się do adresatki z wyjątkową czułością.  Pełne miłości słowa mają przywołać obraz kochanej osoby i zmniejszyć smutek  wywołany rozstaniem.

Wiersz można odczytywać jako erotyk, list pisany do kochanki, jednak badacze twórczości Słowackiego w osobie adresatki dopatrują się raczej matki poety. Sam tekst nie precyzuje jednoznacznie relacji podmiotu lirycznego i adresatki jego wyznania. Niewątpliwie jest to związek bliski, oparty na miłości i długiej znajomości. Poeta kilkakrotnie powtarza słowo „wiem”: „Wiem, kiedy płaczesz w cichej komnacie zamknięta; / Wiem, o jakiej godzinie wraca bolu fala, / Wiem, jaka ci rozmowa ludzi łzę wyciska”. Widać, że podmiot liryczny dobrze poznał codzienne zwyczaje kobiety, do której się zwraca. Ale rzecz nie dotyczy tylko zachowań, ale także uczuć. Rozłączeni przestrzenią pozostają sobie bliscy poprzez związek dusz.

Sytuacja podmiotu lirycznego wskazuje, iż jest on emigrantem, przymusowym wygnańcem ze swego domu, sam określa siebie mianem „biednego tułacza”....

Podobne wypracowania