Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Deszcze” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Deszcze” powstał w lutym 1943 roku, a swojej publikacji doczekał się w wydanym konspiracyjnie w 1944 roku tomiku „Śpiew z pożogi”.

Utwór cechuje typowy dla epoki Młodej Polski nastrój dekadentyzmu połączony z elementami impresjonizmu, widocznego szczególnie wyraźnie w onomatopejach opisujących deszcz w pierwszej strofie:
„Deszcz jak siwe łodygi, szary szum,
(…)
Taki deszcz kocham, taki szelest strun,
deszcz – życiu zmiłowanie”.

Taki zabieg pozwala na stworzenie bardzo plastycznego, wyraźnego kolorystycznie i dźwiękowo obrazu, na tle którego podmiot liryczny snuje swoje rozmyślania o równie smutnej jak deszczowa pogoda rzeczywistości. W kolejnych wersach zwraca się on do adresata/ adresatki swojej wypowiedzi, nadając wierszowi ton liryki bezpośredniej:
„Dalekie pociągi jeszcze jadą dalej
bez ciebie. Cóż? Bez ciebie. Cóż?”.

Owa postać oddala się od „ja” mówiącego w dal postrzeganą w kategoriach ostatecznego zatracenia w owym mglistym, smutnym nastroju, który zostaje tu przedstawiony za pomocą akwarystycznej metafory emocji podmiotu lirycznego, te zostają...

Podobne wypracowania