JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Język polski - strona 161 wypracowanie
-
Zbigniew Herbert „H.E.O” - jako reinterpretacja mitu o Orfeuszu i Eurydyce
Zbigniew Herbert bardzo często sięga do postaci i motywów znanych z mitologii, by na nowo odkryć tkwiące w nich znaczenia. Historie znane starożytnym zostają przez współczesnego poetę opowiedziane na nowo, niejednokrotnie jego stosunek do mitów jest polemiczny. Tekst zatytułowany „H. E. O.” pochodzi z tak zwanej ... »
-
Zbigniew Herbert „Historia Minotaura” - „Historia Minotaura” to ironiczna refleksja o... - dokończ. Wypracowanie
„Historia Minotaura” Z. Herberta to ironiczna refleksja o kształcie świata i sposobie życia w nim. Bynajmniej nie chodzi tutaj o jego wymiary i geometryczną formę, ale o stan panujących w nim wartości oraz trudną drogę, jaką do przebycia ma każdy człowiek. Minotaur rodzi się z bardzo wielką głową. Padają słowa, że to zwiastun jego w... »
-
Zbigniew Herbert „Historia Minotaura” - interpretacja, opracowanie poematu prozą
Nieposłuszeństwo Minosa, który nie chciał złożyć w ofierze byka zesłanego przez Posejdona sprawiło, że Pazyfae (żona władcy Krety) zapałała miłością do zwierzęcia. Jej owocem był Minotaur - hybryda człowieka z bykiem. Niebezpieczne stworzenie zostało zamknięte w labiryncie zbudowanym przez Dedala. Od tego czasu pokonani przez Minosa ateńc... »
-
Zbigniew Herbert „Historia Minotaura” - motyw labiryntu - opracowanie
W literaturze labirynt najczęściej pełni rolę wyobrażenia (metafory) skomplikowanego i zagmatwanego świata. Plątanina korytarzy przywodzi na myśl przeciwności, trudności. W środku może znajdować się wielkie niebezpieczeństwo (np. Minotaur w klasycznej wersji mitu), ale także pewnego rodzaju sacrum (np. strych w plątaninie domowych pomieszczeń w ... »
-
Zbigniew Herbert „Historia Minotaura” - puenta utworu i jej znaczenie. Opracowanie
„Historia Minotaura” Zbigniewa Herberta kończy się krwawą i bolesną puentą. Tezeusz niesie odrąbana głowę tytułowej postaci przez labirynt, który w tym momencie zupełnie stracił swoją funkcję. Ten obraz kończy pełną upokorzeń i odrzucenia historię człowieka o zbyt dużej głowie, który nie potrafił „wdrożyć się we w... »
-
Zbigniew Herbert „Kołatka” - interpretacja i analiza wiersza
Poemat „Kołatka” Zbigniewa Herberta został napisana wierszem wolnym bezrymowym. Traktuje on o wyobraźni poetyckiej. Herbert nakreśla wyraźną granicę pomiędzy sobą a innymi poetami. W pierwszej części utworu zwraca uwagę na poetów, którzy w swej poezji próbują oddać chwilowe nastroje ducha, skoncentrowani na pewn... »
-
Zbigniew Herbert „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” - interpretacja i analiza wiersza
Poemat „Modlitwa Pana Cogito podróżnika” napisany jest wierszem wolnym, bezrymowym, podzielonym na kilkanaście strof różnej długości (odpowiednio od jednego do czterech wersów). Utwór jest bezpośrednią apostrofą do Stwórcy. Świadczy o tym już jego tytuł. Modlitwa jest z definicji monologiem skierow... »
-
Zbigniew Herbert „Mona Lisa” - interpretacja i analiza wiersza
Może „Mona Lisa” nie jest najwspanialszym dziełem Leonarda da Vinci, ale z pewnością jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie. Portret został przetworzony na niezliczonych ilościach reprodukcji, a w powszechnej opinii stał się arcydziełem stanowiącym manifestację geniuszu włoskiego malarza. Przyjrzyjmy się ... »
-
Zbigniew Herbert „O dwu nogach Pana Cogito” - interpretacja i analiza utworu
„O dwu Nogach Pana Cogito” to jeden z wierszy całego cyklu, w którym główną rolę odgrywa Pan Cogito, filozof, moralista, człowiek współczesny. Dwie nogi Pana Cogito można odczytać jako symbol dwoistej natury człowieka, w którym mieści się zarówno dobro jak i zło. Ale ta dwoistość dotyczy także sfery... »
-
Zbigniew Herbert „Ornamentatorzy”, „Który skrzywdziłeś” Czesława Miłosza - poglądy na temat zadań poety. Interpretacja i analiza porównawcza utworów
Oba utwory - wiersz Czesława Miłosza pod tytułem „Który skrzywdziłeś” i „Ornamentatorzy” Zbigniewa Herberta zawierają w sobie przesłanie nie tylko dla poetów, ale i zarysowują zadanie, jakie się przed nimi nasuwa. W świecie fałszu, zakłamania poezja może stać się jedynym narzędziem walki z nieprzejednanym wr... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito a perła” - interpretacja i analiza wiersza
„Pan Cogito a perła” to krótka opowieść, która ukazała się w tomie „Pan Cogito” wydanym w 1974 roku. Tytułowy bohater to człowiek myślący, wykształcony, doskonale znający dorobek kultury i dogłębnie analizujący współczesny mu świat. Wspomniana wcześniej historia dotyczy czasów jego młodości, ki... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito a ruch myśli” - interpretacja i analiza wiersza
„Pan Cogito a ruch myśli” to jeden z wierszy, które weszły w skład wydanego w 1974 r. tomiku poezji Zbigniewa Herberta, zatytułowanego „Pan Cogito”. Tytułowy bohater to postać wykształcona, oczytana i doskonale zaznajomiona z kulturą antyczną. Za główną tematykę całego zbioru można uznać konfrontację pogląd&... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito czyta gazetę” - interpretacja i analiza wiersza
Zanim pojawił się Internet, to właśnie gazety były najpowszechniejszym źródłem wiadomości dotyczących sytuacji na świecie. Pan Cogito, jeszcze przed cybernetyczną erą, sięgnął po gazetę. Przyjrzyjmy się, co w niej znalazł. Tragedie od zawsze najmocniej oddziaływały na ludzką wyobraźnię. Nic dziwnego, że skrzętnie badające powierzchnię cz... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito o cnocie” - interpretacja i analiza wiersza
„Pan Cogito o cnocie” to wyraz rozważań na temat cnoty we współczesnym świecie. Pojęcie znane już starożytnym, dziś brzmi obco, nawet śmiesznie. Kiedyś podwód do dumy, obecnie raczej do kpin. Ale to wiersz przewrotny, ironiczny, w którym nie cnota, ale człowiek współczesny zostaje skrytykowany i ośmieszony... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz” - interpretacja i analiza wiersza
Tom „Pan Cogito” z 1974 roku, z którego pochodzi między innymi wiersz „Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz”, to próba określenia kondycji współczesnego człowieka. Pan Cogito, postać łącząca wszystkie utwory, tym razem analizuje wygląd swojej twarzy, poszukując w niej własnej tożsamości. Twarz... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito opowiada o kuszeniu Spinozy” - interpretacja i analiza wiersza
„Pan Cogito opowiada o kuszeniu Spinozy” to wiersz osobliwy i niejednoznaczny. Wpisuje się w cykl wierszy, w których podmiotem jest Pan Cogito, ale tylko tytuł świadczy o tym, że są to jego słowa. Właśnie tytuł nastręcza najwięcej trudności w interpretacji tekstu, ponieważ każe spojrzeć na całą sytuację jak na ironię. Utw&oac... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu” - esej interpretacyjny wiersza
Rozmyślania Pana Cogito zawsze dotyczą kwestii istotnych w życiu człowieka. Poezja ta nosi znamiona drugiej wojny, strasznej tragedii, jaka dotknęła całą ludzkość, ale dotyczy też spraw, które są stale obecne w naszym życiu. Wojenne doświadczenie zostaje uogólnione i znacznie wykracza poza historyczny kontekst. Tak jest w przypadk... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito. Powrót” - interpretacja i analiza wiersza
Pan Cogito to postać wykreowana przez Zbigniewa Herberta. Ten bohater wielu wierszy polskiego poety uosabia cechy nie tylko autora, ale także współczesnego człowieka, cechującego się oczytaniem, kulturą oraz brakiem akceptacji dla świata zniewolonego. Istotą wiersza „Pan Cogito. Powrót” jest chęć ponownego odwiedzenia ... »
-
Zbigniew Herbert „Pan Cogito” - czy świat Pana Cogito jest utopią? Wypracowanie
Słowo utopia wywodzi się z języka greckiego. „Outopos” oznacza „nie-miejsce”, lub „miejsce, którego nie ma”. Zawarte w temacie pytanie każe zastanowić się czy Pan Cogito, bohater cyklu wierszy Z. Herberta, kreuje nierealny świat. Myślę, że analizę tego zagadnienia należy prowadzić uwzględniając du... »
-
Zbigniew Herbert „Pan od przyrody” - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz „Pan od przyrody” napisany jest wierszem wolnym bezrymowym. Posiada dwie płaszczyzny - płaszczyznę dosłowną (wspomnienia związane z nauczycielem podmiotu mówiącego) oraz płaszczyznę metaforyczną (nawiązania do wojny i późniejszego losu profesora). Podmiot mówiący wspomina swego dawnego profesora, kt&oacut... »
-
Zbigniew Herbert „Pana Cogito” - kim jesteśmy? – refleksje po lekturze
Cykl wierszy „Pan Cogito” to zbiór refleksji nad człowiekiem współczesnym. Pan Cogito zadaje sobie pytania o to, kim jest, co odziedziczył po przodkach, jakie jest jego miejsce w świecie i jak winien postępować. Pan Cogito to jednocześnie moralista i zwykły człowiek swojej epoki, z którym czytelnik może się utożs... »
-
Zbigniew Herbert „Podróż” - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz Herberta pt.: „Podróż” napisany został wierszem wolnym, bezrymowym. Jest on podzielony na siedem ponumerowanych strof, ułożonych zgodnie z pewnym schematem: na zmianę strofy dłuższe następują po strofach krótszych. Rozplanowanie utworu w taki sposób przywodzi na myśl swoisty zestaw poleceń, kojarząc się z ... »
-
Zbigniew Herbert „Potęga smaku” - interpretacja i analiza wiersza
Tekst Zbigniewa Herberta pt.: „Potęga smaku” podejmuje, częsty w twórczości tego poety, motyw sprzeciwu wobec systemu. Tekst ten odnosi się bezpośrednio do powojennej sytuacji politycznej Polski i bezsprzecznie jest wyrazem najwyższej pogardy wobec ideologii totalitarnych. „To wcale nie wymagało wielkiego charakteru&rdq... »
-
Zbigniew Herbert „Potęga smaku” - ironia w wierszu Herberta. Opracowanie
„Jeśli ironia służy tej samej co metafora zasadzie demaskacji, to jest to bez wątpienia metodą trudniejszą i subtelniejszą. Mimo to - a może właśnie z tego powodu - Herbert ucieka się do nie niepomiernie częściej” - napisał Stanisław Barańczak. Nie ulega wątpliwości, że wiersz pt.: „Potęga smaku” jest przykładem ironiczne... »
-
Zbigniew Herbert „Powrót prokonsula” - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz Herberta opowiada o postanowieniu, jakie powziął prokonsul, by wrócić na dwór swojego władcy po misji, którą wykonywał w innym kraju. Rozważania prokonsula dotyczą możliwości pozostania w odległym miejscu, gdzie jest mu dobrze, żyje się spokojnie, ale chce spróbować znów żyć tam, skąd wyruszył. Powr&oacu... »
-
Zbigniew Herbert „Przepaść Pana Cogito” - interpretacja i analiza wiersza
„Przepaść Pana Cogito” jest jednym z utworów składających się na najmocniej chyba kojarzony z nazwiskiem Zbigniewa Herberta cykl, który doczekał się swojej publikacji w 1974 roku jako tom zatytułowany – po prostu – „Pan Cogito”. Bohaterem tego cyklu jest jednostka bardzo specyficzna: nie konkretn... »
-
Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito” - czy we współczesnym świecie odnajdziemy wartości, o których mówi poeta? Wypracowanie
„Cogito ergo sum” brzmi słynne zawołanie ojca europejskiego racjonalizmu, Kartezjusza. Oznacza to, że myślenie sankcjonuje istnienie. Zwolenników tej teorii jest tylu, co przeciwników, nie naszym zadaniem jest jednak rozstrzygać filozoficzne spory. Prawdą jest, że sankcjonuje byt postaci stworzonej przez Zbigniewa Herbe... »
-
Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito” - interpretacja i analiza wiersza
Pan Cogito to bohater cyklu utworów Zbigniewa Herberta. Jego nazwisko pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „myślę”. Pan Cogito to postać, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającego ją świata. Obserwuje, zadaje pytania i wciąż poszukuje odpowiedzi. Często sięga po kulturowe wzorce minionych wieków, w nich... »
-
Zbigniew Herbert „Przesłuchanie anioła” - interpretacja i analiza wiersza
Wiersz jest relacją z okrutnego i brutalnego przesłuchania, które ma jeden cel: przyznanie się przesłuchiwanego do winy. Nawet jeśli w rzeczywistości jest on niewinny jak anioł. Utwór w sposób bardzo obrazowy przekazuje prawdę o sposobach działania ludzi będących u władzy w czasach ideologii komunistycznej. Tytułowy anioł n... »
-
Zbigniew Herbert „Sprawozdanie z raju” - interpretacja, opracowanie wiersza
Wiersz Herberta „Sprawozdanie z raju” został napisany wierszem bezrymowym, wolnym. Podzielony jest na cztery strofy o długości – odpowiednio – 6, 9, 5 i 4 wersów. Tytuł utworu oraz konwencja, w jakiej ukazuje Herbert świat przedstawiony w wierszu, mają na celu „obejście” cenzury komunistycznej &n... »