Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Ojciec Pio - życiorys, informacje

Święty Padre Pio urodził się jako Francesco Forgione 25 maja 1887 roku we włoskiej miejscowości Pietrelcina, na południu kraju. Jego rodzicami byli rolnicy – Grazio Forgione i Maria Giuseppa.

Gdy miał 15 lub 16 lat, wstąpił do nowicjatu kapucynów w miejscowości Morcone. Wówczas przybrał imię Pio – jest to włoska forma imienia łacińskiego Pius, czyli – pobożny, czciwy, oddany Bogu, pod którym znany jest na całym świecie.

Będąc w zakonie, kontynuował naukę na średnim szczeblu, a następnie zdobył wykształcenie jako teologii i filozof, które niezbędne było do uzyskania święceń kapłańskich. Święcenia przyjął w wieku 23 lat. Nim to się jednak stało, 27 stycznia 1907 roku złożył uroczyste śluby, a w grudniu roku następnego przyjął niższe święcenia. W maju 1909 roku z powodu kłopotów ze zdrowiem musiał na kilka tygodni wrócić do rodzinnej Pietrelciny.

Święcenia kapłańskie przyjął 10 sierpnia 1910 roku w historycznej katedrze w Benewencie. Po czterech dniach odprawił w rodzinnej miejscowości mszę prymicyjną. Rok później wyjawił swemu duchowemu przewodnikowi, którym był ojciec Benedykt od św. Marka, że od około roku pojawiają się na jego ciele niewidzialne stygmaty – odczuwa ból w miejscach, gdzie przebito ciało Chrystusa. Ten pierwszy przejaw stygmatyzacji zapoczątkował długi okres badań, kontroli i innych reakcji Kościoła na dziwne odczucia cielesne ojca Pio.

Kapucyn stał się niekwestionowanym autorytetem i wzorem wiary i dla największych teologów, i dla niewierzących. Przy klasztorze, w którym żył, modlił się i pomagał ludziom, w roku 1956 ufundował szpital „Dom Ulgi w Cierpieniu”, w którym w ciągu roku przyjmuje się 60000 chorych, choć początkowo dysponował jedynie 250 łóżkami.

Innym jego osiągnięciem były grupy modlitewne, które zakładał na życzenie Piusa XII od roku 1949. Dziś jest ich niemal 2,2 tys. w 34 krajach, w tym około 1,8 tys. we Włoszech.

Ojciec Pio był wielki duchem i sercem, ale skromny i doświadczony na ciele i duszy. Zmarł 23 września 1968 rok, trzymając w dłoniach różaniec, a jego ostatnie słowa brzmiały: „Jezus! Maryja!”.

Dzień przed śmiercią zniknęły wszystkie stygmaty na jego ciele. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 2 maja roku 1999. Kanonizacja odbyła się w roku 2002.

W kalendarzu liturgicznym dniem Błogosławionego Ojca Pio jest 23 września. Ojciec Pio był kapłanem, mistykiem, stygmatykiem i cudotwórcą.

Podobne wypracowania do Św. Ojciec Pio - życiorys, informacje