Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Walenty - życiorys, patronat

Święty Walenty męczennik żył w III wieku. Był biskupem Terni znajdującej się w Umbrii.

Za czasów panowania cesarza Klaudiusza II Goga doszło do wybuchu kolejnego prześladowania chrześcijan. Walenty, będący rzymskim kapłanem, razem ze św. Mariuszem oraz jego rodziną asystował męczennikom, którzy cierpieli wówczas ucisk.

Jednak w niedługim czasie sam Święty został pojmany i odesłany do prefekta Rzymu, który wydał najpierw rozkaz bicia Walentego maczugami, a następnie ścięcie go. Po męczarni tortur, biskup umarł śmiercią męczeńską w Rzymie. Miało to miejsce około rmku 270.

W epoce średniowiecza na terenach Niemiec Święty Walenty wzywany był jako orędownik w czasie ciężkich chorób, głównie związanych z nerwami oraz epilepsji. W krajach romańskich oraz w Anglii i Stanach Zjednoczonych został obwołany patronem zakochanych. W jego dniu, czyli 14 lutego, młodzi ludzie zwykli obdarowywać się upominkami. 

Zwyczaj przesyłania w tym dniu podarków, listów, obrazków miłośnych jest pozostałością starego pogańskiego obyczaju, według którego chłopcy rysowali imiona swoich ukochanych na cześć bogini dziewcząt Februata Juno, 15 lutego. Chrześcijaństwo zaadaptowało tę praktykę i podstawiło imiona świętych nc rysowanych w tym dniu obrazkach.

W ikonografii Święty Walenty ukazywany jest jako kapłan w ornacie, trzymający w lewej ręce kielich, a w prawej miecz. Również ukazuje się go w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki.

Słowa modlitwy: „Wszechmogący i miłosierny Boże, dzięki Twojej pomocy św. Walenty zwycięsko oparł się torturom. Pomóż nam, którzy świętujemy jego triumf, zwyciężyć podstępne działania naszych wrogów. Amen”. 

Podobne wypracowania do Św. Walenty - życiorys, patronat