Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Judaizm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców judaizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pesach (Pascha) -najważniejsze spośród wszystkich świąt judaistycznych. Trwa ono aż siedem dni. Oznacza ono dokładnie „przejście”. Obchodzone jest wiosną. Jest pamiątką po wyjściu narodu izraelskiego z Egiptu - domu niewoli. Pascha rozpoczyna się od wieczerzy sederowej. Jest ona upamiętnieniem wieczerzy spożywanej przez rodzinę w Świątyni Jerozolimskiej, kiedy to spożywano baranka ofiarnego. Wieczerza ma swoje rytuały, między innymi czytanie Hagad, najmłodszy uczestnik kolacji pyta głowę rodziny (najstarszego) o coś związanego z tym świętem. Je się zwykle macę i śpiewa Halalę - tradycyjne żydowskie hymny. Potrawy goszczące na stole to: udziec, jajka. Nie wolno tego dnia w domu mieć chleba zrobionego na zakwasie. Podobnie jak w szabat, trzeba także powstrzymywać się od pracy.

Chag Hamacot - zwane Świętem Przaśników. Chronologicznie jest świętem rozpoczynającym się zaraz po Pesach. Święcono wtedy żniwa i plony w wielkiej świątyni. Szczególnie różne są wtedy potrawy podawane na świątecznym stole. Jedzenie musi być koszerne pod każdym względem. Jest zakaz spożywania fasoli, grochu, rzeczy ciężkostrawnych, mąki. Preferuje się wtedy warzywa, owoce, jarzyny, orzechy. Odczytuje się wtedy „Haftorę”.

Szawout - zwany...

Podobne wypracowania