Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bar micwa - bar micwa w judaizmie i bat micwa. Definicje, charakterystyka, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bar micwa z hebrajskiego znaczy dosłownie „syn przykazania”. Jest to obrzęd typowo judaistyczny, którego celem jest przyjęcie do grona dorosłych mężczyzn trzynastoletnich chłopców. Uroczystość ta ma charakter niezwykle podniosły. Uczestniczą w nim wyłącznie mężczyźni, kobietom nie wolno, gdyż jest to męskie święto. Tego dnia chłopcy stają dorosłymi mężczyznami, którzy w pełni odpowiadają za swoje czyny i przed Bogiem i przed innymi ludźmi. 

Każdemu chłopcu towarzyszy dziesięciu (minjan) dojrzałych mężczyzn. Potrzebni są oni do odmawiania osiemnastu błogosławieństw, modlitwy Kadiszu oraz czytaniu wymaganych ustępów Tory. Sam chłopiec ma przy sobie tefilin, czyli skórzane pudełeczka, w których trzyma fragmenty Tory oraz modlitewną chustę. Tefilin umiejscowiony jest na czole i na ramieniu chłopca, co wskazuje na to, że odtąd będzie służył Najwyższemu myślami (rozumem) oraz czynem. Dzięki rytuałowi bar micwy chłopiec może już na przykład wstąpić w związek małżeński. Cała uroczystość ma charakter bardzo dostojny.

Według tradycji na bar micwie jest także Szechina (pojęcie odnoszące się do ogólnej obecności Boga przy wiernych). Uroczystość uatrakcyjnia solowy śpiew kantora wyśpiewującego hymny i psalmy....

Podobne wypracowania