Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm - bogowie, ich znaczenie i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hinduizm jest wiarą politeistyczną. Zakłada więc wiarę w wielu bogów. Wraz z rozwojem całej religii pozycja różnych bogów ulegała całkowitej zmianie. W niektórych momentach wierzono w panteon bóstw, innymi razem pozostawała ta najważniejsza trójka utożsamiająca ideał boskości.

Brahma - jeden z najważniejszych bogów hinduistycznej triady (należeli do niej też Wisznu – Zachowawca - oraz Śiwa - Nauczycie). Jego przedstawieniem był posąg o czterech głowach i czterech rękach. Jego atrybutami są: dzban, berło, łuk oraz manuskrypt Rygwedy (Weda hymnów). Według legendy Brahma miał się narodzić z jaja (hiranjagarbhy) powstałego przy stworzeniu świata. Brahma miał być stworzycielem świata i pierwszego swojego wcielenia - Purusza (Człowieka Kosmicznego). Według kolejnego mitu, narodził się on z lotosu rosnącego na pępku Wisznu. Brahma jest przyczyną i skutkiem, wielkim stworzycielem, wszystko przenikającym. Kłócił się z Wisznu o to, kto naprawdę stworzył świat. Ich spór został rozstrzygnięty przez Śiwę.

Wisznu - od „Wisz”, czyli „przenikać”, „przepełniać”. Najważniejszy i najpopularniejszy z bóstw całej triady posiadający własne wcielenia zwane awatarami...

TAGI: opis hinduizm

Podobne wypracowania