Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm - bogowie, ich znaczenie i charakterystyka

Hinduizm jest wiarą politeistyczną. Zakłada więc wiarę w wielu bogów. Wraz z rozwojem całej religii pozycja różnych bogów ulegała całkowitej zmianie. W niektórych momentach wierzono w panteon bóstw, innymi razem pozostawała ta najważniejsza trójka utożsamiająca ideał boskości.

Brahma - jeden z najważniejszych bogów hinduistycznej triady (należeli do niej też Wisznu – Zachowawca - oraz Śiwa - Nauczycie). Jego przedstawieniem był posąg o czterech głowach i czterech rękach. Jego atrybutami są: dzban, berło, łuk oraz manuskrypt Rygwedy (Weda hymnów). Według legendy Brahma miał się narodzić z jaja (hiranjagarbhy) powstałego przy stworzeniu świata. Brahma miał być stworzycielem świata i pierwszego swojego wcielenia - Purusza (Człowieka Kosmicznego). Według kolejnego mitu, narodził się on z lotosu rosnącego na pępku Wisznu. Brahma jest przyczyną i skutkiem, wielkim stworzycielem, wszystko przenikającym. Kłócił się z Wisznu o to, kto naprawdę stworzył świat. Ich spór został rozstrzygnięty przez Śiwę.

Wisznu - od „Wisz”, czyli „przenikać”, „przepełniać”. Najważniejszy i najpopularniejszy z bóstw całej triady posiadający własne wcielenia zwane awatarami (tych podstawowych jest dziesięć). Połowa awatarów Wisznu to postacie zwierzęce, między innymi: ryba, żółw odyniec, lew. To istota nadprzyrodzona, która swoją obecnością przenika wszystko dookoła (stąd jego imię). Jest ucieleśnieniem sił dobra walczących ze złem. Jego atrybutami są: muszla, dysk, kwiat lotosu oraz maczuga. Ujeżdża wierzchowca imieniem Garuda pod postacią świetlanego ptaka. Zstępował na ziemię pod postacią Ramy z Toporem i przeżywał przygody godne greckich herosów. Szczycił się zabójstwem tysiącrakiego króla Himalajów oraz Kartawirji. Jego żoną była Śita. Niekiedy wciela się także w Krysznę. Uważany jest za boga przyjaznego ludziom.

Śiwa - jego inne imię to Rudra („Dziki Ryczący”). Nazywano go także tym, „kto niweczy i przywraca”. Wyglądem przypomina Brahmę. Ma troje oczu, trzy twarze i dwie pary ramion. Jego trzecie oko widzi wszystko. Jako że podczas walk pokonał węża i tygrysa, ubrany jest w ich skóry. Jest przykładem boga wiecznie kontemplującego, medytującego, samodoskonalącego się. Istnieje mit, który opowiada o tym, jak bożek miłości - Kama, próbował wyrwać go z medytacji i trafił do niego strzałą z łuku miłości. W ten sposób chciał go rozkochać w bogini Parwati. Wejrzeniem trzeciego oka Śiwy został spopielony. Bóg kojarzy się z miejscami takimi jak cmentarz. Odwiedza zmarłych. Za towarzyszy ma demony. Jego atrybutami są: bębenek (swoją postacią propagował taniec) oraz płomień. Uratował świat przed potopem wodami Gangesu, które w czasie wielkiej suszy zostały wyprowadzone z nieba.

Waruna - nieco mniej ważne bóstwo. Nie posiadało rodziców. Jest personifikacją niebios, szczególnie nocnych i tych rozgwieżdżonych. Jego towarzyszem jest Mitra (bóg dnia). Dosiadał Makary - morskiego potwora, krzyżówki delfina, rekina i krokodyla. Kiedy znaczenie jego postaci uległo pomniejszeniu, stał się odpowiednikiem rzymskiego Neptuna - boga wód i mórz.

Agni - należy do panteonu bóstw Rygwedy. Utożsamiał ogień, płomień i światło. Jego ołtarze skierowane były w stronę wschodu słońca. Jest symbolem pośmiertnego oczyszczenia. Towarzyszy mu kolor ognistej czerwieni. Narodził się z lotosu Brahmy. Ma dwie czerwone twarze i siedem języków. Obecnie jest patronem ogniska domowego. Składano mu liczne ofiary.

Indra - najważniejszy spośród bóstw Rygwedy. Rządził pogodą. Jest zabójcą węża imieniem Ahi, który próbował zasuszyć świat, zamykając wody. Indra władał piorunem. Poruszał się w złotym podniebnym rydwanem (podobnie jak grecki Helios) do którego zaprzęgnięty był słoń. 

TAGI: opis hinduizm

Podobne wypracowania do Hinduizm - bogowie, ich znaczenie i charakterystyka