Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hinduizm - symbole religii i ich znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pranava (mantra) OM - sylaba uznawana przez hinduistów za świętą. Najczystszy i najwspanialszy dźwięk, z którego powstało wszystko. Jest ona związana z hinduskim mistycyzmem. To mantra, czyli wers, bądź sylaba. Według legend to właśnie od niej wszystko, cały wszechświat wziął swój początek. Zadaniem wierzących jest jej ciągłe powtarzanie w czasie medytacji. Ma ona służyć oczyszczeniu ducha z wszelkich złych emocji i skażeń i pomóc w osiągnięciu skupienia. Zwana jest również „akszarą” lub „omkarą”. Jest ona podstawą wielu tekstów świętych między innymi „Om mani padme hum”, co oznacza „Om, klejnot, jest w kwiecie lotosu, amen”. Mantra OM wyraża Wszechbyt. Zapisuje się ją na różne sposoby.

Swastyka - jest powszechnie stosowanym w hinduizmie symbolem szczęścia, błogosławieństwa oraz powodzenia. Indyjska swastyka jest koloru czerwonego i w czterech centralnych polach znajdują się cztery kropki. Jest to symbol przede wszystkim bóstwa Ganeszy (patrona mądrości i inteligencji). Swastyka ma więc bardzo pozytywne znaczenie w hinduizmie. Jest także symbolem dużej rangi w buddyzmie, dżinizmie i bon. Europejczykom swastyka kojarzy się głównie jako znak nazistowskich Niemiec...

Podobne wypracowania