Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Szymon Słupnik - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Szymon Słupnik (Symeon Słupnik Starszy) to zdecydowanie jedna z najbardziej intrygujących postaci w panteonie świętych religii chrześcijańskiej. Źródła mówią, że urodził się ok. 390r. w Sis (dzisiejsza Turcja), w licznej rodzinie pasterskiej. Już od najmłodszych lat dojrzewał w duchu wielkiej pobożności. Gdy miał trzynaście lat, stracił całą rodzinę (inne źródła podają, że wstąpił do klasztoru, który musiał opuścić po 10 latach, gdyż poddawał się zbyt ciężkiej ascezie). Po odejściu jego najbliższych Szymon Słupnik postanowił rozdać majątek ubogim i poświęcić swe życie Bogu. Chciał uczynić to na drodze wyrzeczeń i cierpień.

Zanim Szymon zamieszkał na słupie, próbował innych metod umartwiania: krępował swe ciało sznurem, wciskał się w niezwykle ciasną pieczarę, przykuwał się łańcuchem do kamienia. Niektóre źródła mówią także o tym, że zabrawszy ze sobą niewielki zapas wody i chleba, kazał zamurować się w niewielkiej chatce. Pobyt w tym „więzieniu” trwał 40 dni, a gdy je otwarto, znaleziono przyszłego świętego nieprzytomnego (chleb i woda były nietknięte). Pewnego dnia, będąc w ruinach, Szymon odnalazł niewielki słup. Kazał zbudować na nim platformę (najprawdopodobniej miała ona około 4 metrów...

Podobne wypracowania