Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Dorota z Cezarei - życiorys, męczeństwo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Dorota z Cezarei uznana jest przez katolików za świętą męczennicę. Niestety o jej życiu nie ma zbyt wielu świadectw, zapisana historia jest uboga, a większość stanowią jedynie przypuszczenia.

Święta Dorota urodziła się prawdopodobnie w Rzymie około III wieku naszej ery. Przyszła na świat w rodzinie rzymskiego senatora. Otrzymała bardzo staranne wykształcenie, od najmłodszych lat przywiązywano dużą wagę do jej edukacji. Dorota była pobożną chrześcijanką i nie ulegała presji społecznej dotyczącej kultu cezara i rzymskich bogów. Kobieta żyła za czasów panowania cezara Dioklecjana. Był on nieustępliwy, kiedy chodziło o sprawy religijne. Skazywał na śmierć wszystkich chrześcijan, bowiem było to przewinienie o wadze państwowej.

Dorota wydana została władzy cezara przez namiestnika swojej prowincji, nosił on imię Saprycjusz. Kobieta została skazana na śmierć. Razem z nią były wówczas dwie inne chrześcijanki, święta Krystyna i jej siostra – święta Kalista. Kobiety bardzo bały się śmierci i męczeństwa, początkowo chciały się nawet zaprzeć wiary w Boga. Namawiały do tego Dorotę, miał to być przecież sposób na ocalenie życia. Ale kobieta była nieugięta i wykazała się prawdziwą odwagą. Nie zaprzeczyła swojej wierze. Kiedy zaś pozostałe...

Podobne wypracowania