Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Blanka - życiorys, zasługi, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Blanka znana jest jako Blanka Kastylijska. Zasłynęła przede wszystkim jako kobieta o zdolnościach politycznych i przywódczych, nigdy jednak nie zapomniała o swojej głębokiej wierze.

Blanka Kastylijska urodziła się 4 marca 1188 w Palencji. Przyszła na świat w znamienitej rodzinie, była córką Alfonsa Szlachetnego i Eleonory Angielskiej. Od najmłodszych lat otrzymywała staranne wychowanie religijne, zaszczepiono w niej pobożność i prawdziwą wiarę w Boga. Umowa jej rodziców z władcą Francji zmusiła młodą Blankę do zawarcia małżeństwa z następcą króla Francji, Ludwikiem. Ślub młodej pary odbył się w roku 1200. Blanka zamieszkała do rezydencji Filipa w Paryżu. Okazała się być bardzo dobrą, wspierającą żoną. Kiedy jej mąż najechał Anglię, spotkał się z ogromnym buntem. Ojciec nie chciał mu wówczas udzielić wsparcia, natomiast żona trwała przy mężu cierpliwie i wyrozumiale. Sama organizowała nawet ataki floty i chociaż nie udało się Ludwikowi zdobyć tronu Anglii, był on jej bardzo wdzięczny Blance.

Po śmierci swojego męża kobieta została regentką Francji, tymczasowo sprawowała władzę, ponieważ jej syn był jeszcze na to za młody. Sytuacja w państwie była bardzo trudna, ale kobieta pokazała wtedy swoją ogromną siłę. Przeciwstawiała się...

Podobne wypracowania