Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konwencje - Konwencje genewskie (1949) - cel, treść, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konwencje genewskie podpisane 12 sierpnia 1949 roku dotyczyły ochrony ofiar działań wojennych. Istnieje cały szereg umów podpisanych w tym szwajcarskim mieście, niekiedy używa się nawet określenia „prawo genewskie”. Są to jedne z najważniejszych umów międzynarodowych, stosowane w każdej sytuacji, w której dochodzi do aktów zbrojnej agresji, niezależnie od rodzaju czy klasyfikacji konfliktu zbrojnego.

Artykuł II mówi, że konwencja ta będzie miała zastosowanie w razie wypowiedzenia wojny lub powstania innego sporu między dwoma lub więcej niż dwoma umawiającymi się stronami. Nie jest konieczne, by każda z nich uznała zaistniałą sytuację za stan wojny. Konwencja będzie również miała zastosowanie w czasie całościowej lub częściowej okupacji terytorium, będącego własnością jednej z umawiających się stron, nawet gdyby ta okupacja nie spotkała się z jakimkolwiek oporem zbrojnym. Jeżeli w konflikcie jedną ze stron jest państwo nie związane tą konwencją, to pozostałe państwa-strony pozostają zobowiązane jej postanowieniami.

W 1949 roku w Genewie zostały podpisane cztery konwencje:

I Konwencja dotyczyła polepszenia losu rannych i chorych w armiach czynnych na lądzie. Składa się z 64 artykułów i znajdują się z niej...

Podobne wypracowania