Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół katolicki w PRL - represje stalinowskie w Polsce - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kościół katolicki zawsze wspierał polską ludność, a naród polski był z nim nierozerwalnie związany. W 1945 r. po zakończeniu II wojny światowej Polska znalazła się pod wpływem Związku Radzieckiego, wprowadzono nowe władze w Polsce, a nowym ustrojem politycznym miał być socjalizm (w dążeniu do komunizmu). 

Władze komunistyczne odrzuciły konkordat z 1925 r. i uznały go za nieaktualny. Wraz z rozwojem aparatu komunistycznego w Polsce zaczęła wzrastać niechęć i tendencja antyklerykalna, kościół znalazł się w zagrożeniu, był atakowany i szykanowany za swoją działalność. Władze komunistyczne widziały w Kościele zagrożenie, ponieważ miał on ogromny posłuch w społeczeństwie i wspierał opozycjonistów. 

Władza komunistyczna rozpoczęła więc proces stopniowego zwalczania kościoła, zaczęło się od cenzury prasy kościelnej, likwidacji niewygodnych czasopism i rozpoczęto ograniczać uprawnienia kościoła w społeczeństwie. Wydawnictwa katolickie spotkały się z ostrymi atakami władzy, a księża zmuszeni byli usunąć się w cień z życia społecznego i politycznego. Władze komunistyczne zlikwidowały główną organizację kościelną – Caritas, która działała na zasada pomocy charytatywnej. Zaczęto grabić majątek kościelny i nacjonalizować...

Podobne wypracowania