Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Angela Merkel - życiorys, partia, polityka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Angela Merkel jest obecnym (2011 r.) kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec (od 2005 r.). Jest także zaangażowana w działalność niemieckiej partii – Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU); pełni funkcję jej przewodniczącej od 2000 roku, co więcej – była ona także przewodniczącą rządzącej w latach 2002-2005 koalicji CDU i CSU (Unii Chrześcijańsko-Socjalistycznej).

Angela Merkel urodziła się w 1954 roku w Hamburgu, a swoja młodość spędziła w Demokratycznej Republice Niemiec. Szkołę średnią Merkel ukończyła w Templinie, a studia wyższe na kierunku fizyka podjęła w Lipsku (1973-1978). Po ukończeniu studiów przez 12 lat pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD, gdzie uzyskała doktorat z chemii fizycznej. Jeśli chodzi o życie prywatne, to Merkel w latach 1977-1982 była żoną Ulricha Merkela (wówczas studenta fizyki), a w 1998 r. poślubiła profesora fizyki kwantowej Joachima Sauera.

Kariera polityczna Angeli Merkel rozpoczęła się wraz z upadkiem muru berlińskiego; wcześniej zajmowała się prawie wyłącznie działalnością naukową. W 1989 r. Merkel zaangażowała się w świeżo powstającą partię demokratyczną (Demokratyczne Przebudzenie). Po pierwszych wolnych wyborach w NRD (i jedynych, bowiem później doszło do zjednoczenia...

Podobne wypracowania