Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cypr - konflikt na Cyprze - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cypr jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym w bliskim sąsiedztwie Turcji, w związku jednak z bogatą historią tego regionu, wyspę zamieszkiwali zarówno potomkowie Greków, jak i Turków. W 1960 r. Cypr uzyskał niepodległość z rąk brytyjskich – od tamtego czasu narastał konflikt między ludnością pochodzenia greckiego i tureckiego.

Od 1963 r. na wyspie miały miejsce liczne incydenty zbrojne, które w kolejnym roku przeobraziły się w wojnę domową, grożąc także wybuchem wojny między Grecją a Turcją. Spowodowało to ingerencję wojsk Organizacji Narodów Zjednoczonych, które wylądowawszy na wyspie, podzieliły ją na dwie strefy – grecką i turecką. Nie zakończyło to jednak grecko-tureckiego konfliktu, który rozgorzał na nowo z początkiem lat 70 – pierwszym ważnym wydarzeniem (1970 r.) było nieuznanie parlamentu cypryjskiego przez Turków.

W 1974 r. działacze nacjonalistycznego greckiego ugrupowania EOKA dokonali zamachu stanu na Cyprze, obalając dotychczasowego prezydenta Makariosa III. Jednym z głównych celów powołanego wówczas rządu Nikosa Sampsona było doprowadzenie do połączenia Cypru z Grecją, czyli tzw. „enosis”. W wyniku tych zdarzeń Turcja zajęła zbrojnie północną...

Podobne wypracowania