Interwencja w Afganistanie - Interwencja radziecka w Afganistanie i jej międzynarodowe reperkusje. Opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Przyczynami interwencji radzieckiej w Afganistanie od roku 1979 r. były sukcesy afgańskich mudżahedinów w północno-wschodniej części kraju, wzrost fundamentalizmu islamskiego, chaos w kraju i obawa przed utratą wpływów w tej części Bliskiego Wschodu.
Na przełomie 1979 i 1980 został więc wysłany do Afganistanu radziecki kontyngent wojskowy – radzieckie siły powietrzno-desantowe zajęły kluczowe dla kraju lotniska, a w kolejnych dniach około 50 tysięcy żołnierzy radzieckich przekroczyło granicę Afganistanu. Celem wojsk Związku Radzieckiego było z jednej strony uspokojenie sytuacji w kraju poprzez wzmocnienie nowego rządu Babraka Karmala, z drugiej strony natomiast – zahamowanie ofensywy mudżahedinów. Zwalczanie partyzantów islamskich okazało się jednak ogromnym problemem powodującym przedłużanie interwencji zbrojnej.
Z początkiem 1980 r. zostało zawarte porozumienie między rządem afgańskim i radzieckim dotyczące stacjonowania wojsk radzieckich na terenie kraju – od tego momentu zakładana krótka interwencja przerodziła się w długotrwałą wojnę, która przyniosła olbrzymie straty – zginęło ponad milion Afgańczyków, rosła też liczba uchodźców, która osiągnęła ponad 5 milionów. Jedną z sił napędowych trwającej wojny było zwiększanie liczby wojsk radzieckich – muzułmanie afgańscy walczyli wówczas pod religijnymi hasłami konieczności zwalczenia „bezbożnych napastników” i byli wspierani przez muzułmanów z innych krajów: Pakistanu, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Kuwejtu, a także przez Stany Zjednoczone.
Od 1981 r. ONZ starało się rozwiązać konflikt afgański i doprowadzić do wycofania z Afganistanu wojsk radzieckich, podejmowane próby napotykały jednak liczne trudności, m.in. ze strony rządu pakistańskiego, który sprzeciwiał się afgańskiemu rządowi Karmala jako radzieckiej marionetce.
Pierwsze regulacje dotyczące zakończenia wojny w Afganistanie są związane ze szczytem supermocarstw (USA i Związku Radzieckiego) z grudnia 1987 r. Michaił Gorbaczow ogłosił wówczas harmonogram wycofywania wojsk radzieckich. Mimo tych porozumień, walki nie ustały – związane były m.in. z kolejnymi sumami przekazywanymi ze Stanów Zjednoczonych dla wojujących w Afganistanie mudżahedinów. Dopiero jesienią 1991 r. USA i Związek Radziecki podpisały porozumienia na temat zaprzestania dostaw broni dla stron konfliktu.
Interwencja wojsk radzieckich w Afganistanie skutkowała ogromnymi kosztami dla Związku Radzieckiego, które w sytuacji kryzysu gospodarki i ideologii komunistycznej były jedną z przyczyn upadku tego supermocarstwa. W Afganistanie natomiast, po wycofaniu wojsk radzieckich, upadł komunistyczny rząd Nadżibullaha i mudżahedini utworzyli rząd przejściowy, który doprowadził m.in. do pogłębienia islamizacji kraju.
W kolejnych latach przeciwko zwaśnionym ugrupowaniom mudżahedinów wystąpili talibowie, którzy w stosunkowo krótkim czasie zdobyli władzę w kraju.
Podobne wypracowania do Interwencja w Afganistanie - Interwencja radziecka w Afganistanie i jej międzynarodowe reperkusje. Opracowanie
- Wojciech Jaruzelski prezydentem RP - charakterystyka prezydentury
- Zbigniew Messner - biografia, życiorys
- Czechy - religia w Czechach. Opracowanie tematu
- Birma - Konflikt w Birmie - wojna domowa, ustrój polityczny, historia. Opracowanie
- Chiny - Tybet - konflikt. Charakterystyka stosunków między Chinami i Tybetem - opracowanie
- Cypr - Grecja - charakterystyka stosunków między Cyprem i Grecją. Opracowanie
- Albert II (król Belgii) - biografia, życiorys
- Angela Merkel - życiorys, partia, polityka
- Cypr - konflikt na Cyprze - przyczyny, przebieg, skutki. Opracowanie
- Hong Kong - historia kraju. Hong Kong a Chiny - opracowanie tematu
- Wojna domowa w Egipcie - przyczyny, skutki. Konflikt w Egipcie (2011) - opracowanie
- Wojna domowa w Czadzie - przyczyny, skutki. Konflikt w Czadzie - opracowanie
- Sekty - Świątynia Słońca - opis, charakterystyka, założenia
- Subkultura skate - opis i charakterystyka. Skejci
- Subkultura - blokersi - opis i charakterystyka
- Joschka Fischer - biografia, życiorys
- Jose Socrates - biografia, działalność
- Kazimierz Marcinkiewicz - premier Polski - biografia
- Harald V - biografia, życiorys
- Horst Köhler - prezydent Niemiec - biografia, życiorys