Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Interwencja w Afganistanie - Interwencja radziecka w Afganistanie i jej międzynarodowe reperkusje. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyczynami interwencji radzieckiej w Afganistanie od roku 1979 r. były sukcesy afgańskich mudżahedinów w północno-wschodniej części kraju, wzrost fundamentalizmu islamskiego, chaos w kraju i obawa przed utratą wpływów w tej części Bliskiego Wschodu.

Na przełomie 1979 i 1980 został więc wysłany do Afganistanu radziecki kontyngent wojskowy – radzieckie siły powietrzno-desantowe zajęły kluczowe dla kraju lotniska, a w kolejnych dniach około 50 tysięcy żołnierzy radzieckich przekroczyło granicę Afganistanu. Celem wojsk Związku Radzieckiego było z jednej strony uspokojenie sytuacji w kraju poprzez wzmocnienie nowego rządu Babraka Karmala, z drugiej strony natomiast – zahamowanie ofensywy mudżahedinów. Zwalczanie partyzantów islamskich okazało się jednak ogromnym problemem powodującym przedłużanie interwencji zbrojnej.

Z początkiem 1980 r. zostało zawarte porozumienie między rządem afgańskim i radzieckim dotyczące stacjonowania wojsk radzieckich na terenie kraju – od tego momentu zakładana krótka interwencja przerodziła się w długotrwałą wojnę, która przyniosła olbrzymie straty – zginęło ponad milion Afgańczyków, rosła też liczba uchodźców, która osiągnęła ponad 5 milionów....

Podobne wypracowania