Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Subkultura - blokersi - opis i charakterystyka

Każdy człowiek odczuwa potrzebę przynależności do grupy społecznej. Jednak czasami zdarza się, że nie znajduje w nich zrozumienia czy akceptacji. Wówczas najbardziej realnym zagrożeniem staje się subkultura. Termin ten można w najprostszy sposób zdefiniować jako zespół odmiennych norm i wzorów obowiązujących niż te, które zostały przyjęte przez ogół społeczeństwa. 

Subkultura blokersów pojawiła się stosunkowo niedawno. Sam termin został po raz pierwszy użyty pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku przez fotoreporterkę Marię Zbąską, a następnie dość szybko spopularyzowany przez media. Najkrótsza definicja, a zarazem ta, która w najbardziej dobitny sposób wskazuje na charakter tej grupy mogłaby się z pewnością zamknąć w stwierdzeniu ukazującym blokersa jako człowieka mieszkającego na wielkim osiedlu; jego głównym zajęciem jest przesiadywanie na klatce schodowej czy na ławce przed blokiem. Czynnikiem, który w dużym stopniu determinuje rozwój tego zjawiska jest szara codzienność: powszechny brak czasu, pęd za karierą, pieniędzmi przy jednoczesnym braku zainteresowania rodziną, zamykanie placów zabaw, boisk, itp. 

Najczęściej blokers jest fanem hip-hopu, jednak trudno ten rodzaj muzyki nazwać ich cechą charakterystyczną czy znakiem rozpoznawczym, gdyż równie dobrze członkiem tej subkultury może być ktoś, kto słucha jazzu, jak i rocka. „Wspólnym mianownikiem” wszystkich blokersów jest bowiem styl prowadzonego przez nich życia, a nie rodzaj preferowanej muzyki czy wizerunek zewnętrzny. Podczas tego bezczynnego siedzenia przed blokiem wielu z nich prowadzi całkiem interesujące dyskusje na temat życia, które ze względu na regularność i częstotliwość spotkań przeradzają się w swoisty umysłowy trening. 

W powszechnej opinii ugruntowało się stanowisko traktujące członków tej zbiorowości jako ćpunów, alkoholików czy złodziei. Są z daleka omijani przez sąsiadów, gdyż nazbyt często można usłyszeć opinie, że stanowią oni margines społeczeństwa. Jednakże trudno takie zdanie odnieść na równi do wszystkich blokersów, ponieważ nie każdy z nich musi mieć konflikt z prawem i – a contrario – nie każdy, kto dopuścił się czynu zabronionego musi być członkiem tego ruchu. Bardzo istotnym składnikiem ich subkultury jest brak z ich strony wyraźnej negacji zastanego systemu społecznego, gdyż nie głoszą bowiem haseł ewolucjonistycznych, a są częścią kultury dominującej.

Podobne wypracowania do Subkultura - blokersi - opis i charakterystyka