Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Marcinkiewicz - premier Polski - biografia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Marcinkiewicz jest politykiem, który znany jest w Polsce jako wiceminister edukacji narodowej w rządzie Hanny Suchockiej, wielokrotny poseł na sejm (kadencja III, IV, V), prezes Rady Ministrów (2005-2006). Marcinkiewicz był  prezydentem Warszawy, doradcą prezesa PKO BP. Ponadto pełnił dyrekcyjne stanowisko w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.

Polityk ukończył w 1984 roku studia z zakresu fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1992 roku zdobył dyplom studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na Uniwersytecie Szczecińskim rozpoczął studia doktoranckie. 

Z zawodu jest nauczycielem fizyki. Początkowo uczył matematyki i fizyki w Szkole Podstawowej w Gorzowie Wielkopolskim. Następnie, został dyrektorem szkoły i kuratorem oświaty. Od 1992 roku był wiceministrem edukacji narodowej w rządzie Hanny Suchockiej. 

Marcinkiewicz w latach 80-tych był członkiem NSZZ „Solidarność”. W 1985 roku założył pismo katolickie „Aspekty”, zaś w latach 1985–1990 wydawał czasopismo „Pokolenie”. „Ład i Wolność”, założone w 1988 roku. W latach 90-tych kierował zarządem gorzowskiej partii Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego....

Podobne wypracowania