Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andre Marie Ampere - biografia, życiorys - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

asystenta, od 1808 roku pracował jako profesor. W tym samym roku w uznaniu za jego zasługi na polu naukowym Napoleon mianował go inspektorem generalnym wyższych uczelni we Francji. W 1826 roku objął Ampere zaszczytną funkcję kierownika katedry fizyki w prestiżowym College de France.

Podczas swojej pracy naukowej rozwijał teorię równań różniczkowych cząstkowych. Prowadził także badania z zakresu chemii, jest odkrywcą fluoru oraz twórcą klasyfikacji pierwiastków. W dziedzinie fizyki zajmował się teorią światła oraz zjawiskiem refrakcji.

Z punktu widzenia nauki Amper największy wkład wniósł w badania o elektryczności. Skonstruował tak zwane Prawo Ampera, które do dziś jest aktualne. Badacz zmarł w 1836 roku w Marsylii z powodu zapalenia płuc. Pośmiertnie wydano jego ogromną pracę pt.: „Szkice z filozofii nauki, czyli przedstawienie analityczne ogólnej klasyfikacji wszelkiej wiedzy ludzkiej”.

Podobne wypracowania