Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rewolucja francuska - przewrót 9 thermidora i rządy Dyrektoriatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Terror, wprowadzony przez Robespierre'a budził powszechną panikę. Sam Robespierre przed rewolucją był adwokatem, który podobno nigdy nie mógłby przyczynić się do skazania człowieka na śmierć. Paradoksalnie - podczas rządów jakobinów gilotyny wciąż były wprawiane w ruch, a i w szeregach rządzących dokonywano szeroko posuniętych czystek. Terror stał się narzędziem polityki, podobnie jak donosicielstwo i podejrzliwość wobec każdego.

Robespierre w lipcu 1794 roku zapowiedział zdemaskowanie kolejnego spisku i zdrajców. Był to impuls do działania: 9 thermidora (czyli 27 lipca) aresztując przywódców jakobińskich, dokonano przewrotu, którego inicjatorami byli Fouche, Tallien i grupa przeciwników Robespierre'a, wywodząca się chociażby z dantonistów. Robespierre został szybko uwolniony, jednak nie zrobił nic, aby ocalić życie. Po ponownym aresztowaniu, wraz z towarzyszami został ścięty dnia 29 lipca. Do 4 sierpnia gilotynowano kolejnych jakobinów – w sumie 104 przywódców. Przewrót 9 thermidora zakończył czas dyktatury jakobińskiej, wprowadzając rządy Dyrektoriatu, które trwały do 1799, zatem do zamachu stanu dokonanego przez Napoleona.

Rządy thermidorian nie były...

Podobne wypracowania