Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia grecka - pomniejsze bóstwa - nimfy, herosi - mity

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prócz licznego grona bogów zasiadających na Olimpie, mitologia grecka zna mnóstwo innych postaci – raz mniej, innym razem bardziej przerażających. Byli to wspaniali pół-bogowie zwani herosami, ale i różnego rodzaju bestie i demony. Warto tu choćby wspomnieć o centaurach, dzikich i bezwzględnych istotach, które lubowały się w dużych ilościach alkoholu. Ich postacie były połączeniem człowieka, od głowy do pasa i konia w dalszej części ciała. Grecki świat pełen mitów i legend zamieszkiwały także wspomniane już satyry, będące połączeniem człowieka z kozą. Satyrowie posiadali płaskie nosy, szpiczaste uszy, kozi lub koński ogon, byli wreszcie dość silnej budowy. Nieodłącznym elementem towarzyszącym satyrom był ogromny popęd seksualny, stąd też niekiedy uważano je za bóstwa sprzyjające płodności.

Wody, zarówno morskie, jak i śródlądowe, lasy, łąki i wsie zamieszkiwały licznie nimfy, które uważane były za córki Zeusa. Były to długowieczne, młode i piękne kobiety, które oddawały się przyjemnościom śpiewu i tańca.

Należy również zdać sobie sprawę, iż bardzo ważną rolę w życiu religijnym starożytnych Greków odgrywały mity ukazujące dzieje różnych zacnych bohaterów....

Podobne wypracowania