Leon Battista Alberti - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Leon Battista Alberti, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, przyszedł na świat w 1404 roku. Co do miejsca urodzenia, różne źródła podają sprzeczne informacje, jest mowa o Genui, Florencji lub Wenecji. Rodzina Albertiego była pochodzenia szlacheckiego, co zapewne miało wpływ na jego przyszłość i na to, w jak znakomitych kręgach obracał się przez całe swoje życie.
Alberti znany jest przede wszystkim z prac architektonicznych, z których wiele przetrwało dodziś, a także z jego dzieł pisanych dotyczących architektury, budownictwa czy malarstwa (napisał trzy książki o malarstwie, tę dziedzinę sztuki uważał za najtrudniejszą). Jego twórczość obejmuje jednak nie tylko praktyczne uwagi na temat tych dziedzin życia, Leon Battista tworzył również prozę i poezję (pisał np. erotyki), posługując się łaciną. Można więc stwierdzić, że jego dorobek literacki jest znacznie bardziej znany niż dzieła, które tworzył w praktyce i poza szeroko pojętą literaturą.
W latach 1447-55 Alberti napisał naukową rozprawę na temat budownictwa, gdzie przedstawiał ważne kwestie i rozwiązania stosowane także do dziś. Był bardzo dobrym matematykiem, doskonale znał także prawa rządzące geometrią, dlatego wyobraźnia architektoniczna, jaką posiadał, pozwalała mu na tworzenie skomplikowanych budowli, co przyniosło mu sławę i uznanie.
W międzyczasie, w 1453 roku, Alberti przyjechał do Rzymu, gdzie nawiązał kontakt z samym papieżem. Rzym był wtedy w przebudowie i była to doskonała okazja, by skorzystać z rad architektonicznych Leona Battisty. Został przebudowany nie tylko pałac papieski, ale powstała też na przykład słynna fontanna di Trevi, którą można podziwiać także do dziś (jednakże nie w oryginalnym projekcie Battisty).
Po zakończeniu prac Alberti udał się do księcia Rimini, dla którego zaprojektował między innymi kościół św. Franciszka.
Współpracował też z rodziną Rucellai, projektował między innymi fasadę św. Marii Novello, pałac dla Cosimo Rucaellai, czy kaplicę w S. Brancazio (jedna z najlepszych prac), tam zaprojektował również kościół św. Andrzeja.
Jeżeli chodzi o malarstwo, Alberti nie zostawił po sobie tak bogatego dorobku jak w przypadku budowli, jego dzieła nie odznaczają się również niczym wybitnym, do najlepszych natomiast należy zaliczyć obraz przedstawiający Wenecję w perspektywie.
Alberti zmarł w Rzymie w 1472 roku, dożywając sędziwych lat i spokojnej starości oraz zostawiając po sobie nie tylko wiele cennych uwag na temat architektury i sztuki w ogóle, ale również dobre imię i wiele ciekawych dzieł.
Podobne wypracowania do Leon Battista Alberti - biografia, życiorys
- II wojna światowa - przyczyny, przebieg, skutki
- Bilans wypraw krzyżowych
- Debussy - biografia, życiorys
- Rewolucja w Niderlandach. Republika Zjednoczonych Prowincji - utworzenie Republiki
- Państwo Środka - Koniec izolacji Chin
- Konferencja londyńska (1948) i jej postanowienia
- Vukovar - wojna o miasto i masakra w roku 1991
- Proces norymberski
- „Solidarność” - Powołanie Komitetu Obywatelskiego – grudzień '88
- Miklos Horthy - biografia, działalność w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu
- Janos Kadar - Węgry pod przewodnictwem Janosa Kadara
- Powstanie Wolnego Miasta Krakowa 3 maja 1815 roku - obszar, ustrój polityczny, funkcjonowanie
- Bitwa pod Białą Górą i jej znaczenie - Wojna trzydziestoletnia w Czechach
- Motyw miłości w literaturze średniowiecza – „Abelard i Heloiza”, „Dzieje Tristana i Izoldy”
- Reakcja świata na stan wojenny w Polsce (m.in. sankcje USA względem ZSRR)
- Sierpień 1980 w Polsce - wydarzenia
- Powstanie listopadowe - Obozy polityczne w powstaniu listopadowym - charakterystyka
- Starożytny Wschód - Religie starożytnego Wschodu
- List 15 (12.12.1974)
- Blokada Berlina - I kryzys berliński