Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Battista Alberti - biografia, życiorys

Leon Battista Alberti, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, przyszedł na świat w 1404 roku. Co do miejsca urodzenia, różne źródła podają sprzeczne informacje, jest mowa o Genui, Florencji lub Wenecji. Rodzina Albertiego była pochodzenia szlacheckiego, co zapewne miało wpływ na jego przyszłość i na to, w jak znakomitych kręgach obracał się przez całe swoje życie.

Alberti znany jest przede wszystkim z prac architektonicznych, z których wiele przetrwało dodziś, a także z jego dzieł pisanych dotyczących architektury, budownictwa czy malarstwa (napisał trzy książki o malarstwie, tę dziedzinę sztuki uważał za najtrudniejszą). Jego twórczość obejmuje jednak nie tylko praktyczne uwagi na temat tych dziedzin życia, Leon Battista tworzył również prozę i poezję (pisał np. erotyki), posługując się łaciną. Można więc stwierdzić, że jego dorobek literacki jest znacznie bardziej znany niż dzieła, które tworzył w praktyce i poza szeroko pojętą literaturą.

W latach 1447-55 Alberti napisał naukową rozprawę na temat budownictwa, gdzie przedstawiał ważne kwestie i rozwiązania stosowane także do dziś. Był bardzo dobrym matematykiem, doskonale znał także prawa rządzące geometrią, dlatego wyobraźnia architektoniczna, jaką posiadał, pozwalała mu na tworzenie skomplikowanych budowli, co przyniosło mu sławę i uznanie.

W międzyczasie, w 1453 roku, Alberti przyjechał do Rzymu, gdzie nawiązał kontakt z samym papieżem. Rzym był wtedy w przebudowie i była to doskonała okazja, by skorzystać z rad architektonicznych Leona Battisty. Został przebudowany nie tylko pałac papieski, ale powstała też na przykład słynna fontanna di Trevi, którą można podziwiać także do dziś (jednakże nie w oryginalnym projekcie Battisty).

Po zakończeniu prac Alberti udał się do księcia Rimini, dla którego zaprojektował między innymi kościół św. Franciszka.

Współpracował też z rodziną Rucellai, projektował między innymi fasadę św. Marii Novello, pałac dla Cosimo Rucaellai, czy kaplicę w S. Brancazio (jedna z najlepszych prac), tam zaprojektował również kościół św. Andrzeja.

Jeżeli chodzi o malarstwo, Alberti nie zostawił po sobie tak bogatego dorobku jak w przypadku budowli, jego dzieła nie odznaczają się również niczym wybitnym, do najlepszych natomiast należy zaliczyć obraz przedstawiający Wenecję w perspektywie.

Alberti zmarł w Rzymie w 1472 roku, dożywając sędziwych lat i spokojnej starości oraz zostawiając po sobie nie tylko wiele cennych uwag na temat architektury i sztuki w ogóle, ale również dobre imię i wiele ciekawych dzieł.

Podobne wypracowania do Leon Battista Alberti - biografia, życiorys