Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Battista Alberti - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leon Battista Alberti, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli włoskiego renesansu, przyszedł na świat w 1404 roku. Co do miejsca urodzenia, różne źródła podają sprzeczne informacje, jest mowa o Genui, Florencji lub Wenecji. Rodzina Albertiego była pochodzenia szlacheckiego, co zapewne miało wpływ na jego przyszłość i na to, w jak znakomitych kręgach obracał się przez całe swoje życie.

Alberti znany jest przede wszystkim z prac architektonicznych, z których wiele przetrwało dodziś, a także z jego dzieł pisanych dotyczących architektury, budownictwa czy malarstwa (napisał trzy książki o malarstwie, tę dziedzinę sztuki uważał za najtrudniejszą). Jego twórczość obejmuje jednak nie tylko praktyczne uwagi na temat tych dziedzin życia, Leon Battista tworzył również prozę i poezję (pisał np. erotyki), posługując się łaciną. Można więc stwierdzić, że jego dorobek literacki jest znacznie bardziej znany niż dzieła, które tworzył w praktyce i poza szeroko pojętą literaturą.

W latach 1447-55 Alberti napisał naukową rozprawę na temat budownictwa, gdzie przedstawiał ważne kwestie i rozwiązania stosowane także do dziś. Był bardzo dobrym matematykiem, doskonale znał także prawa rządzące geometrią, dlatego wyobraźnia architektoniczna,...

Podobne wypracowania