Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Afrika Korps - Korpus Afrykański - powstania i działania

wojsko, Afryka, II wojna światowa, Niemcy, Włochy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kampanie prowadzone przez wojska włoskie pod dowództwem marszałka Rudolfo Grazianiego przeciwko Brytyjczykom w Afryce Północnej zakończyły się zupełną ich klęską. W obliczu kolejnych porażek jakich doznawali sojusznicy Rzeszy w Libii i Egipcie, dowództwo niemieckie zdecydowało się na wysłanie na tamtejszy front posiłków w postaci niemieckiego Korpusu Ekspedycyjnego, składającego się z 5. Lekkiej Dywizji Piechoty i 15. Dywizji Pancernej. Dowództwo nad przybyłymi 12 lutego 1941 r. do Tunezji oddziałami niemieckimi objął gen. Erwin Rommel, który w niedługim czasie zdobył sobie w oczach aliantów przydomek „Lis Pustyni”.

Początkowo Niemcy mieli jedynie wesprzeć działania włoskich wojsk zmotoryzowanych w walce z aliantami działając ich dowództwem, ale już sześć dni po przybyciu do Afryki – 18 lutego, osobistym rozkazem Adolfa Hitlera utworzone z nich zostały niezależne oddziały pod nazwą Deutsches Afrikakorps (DAK), podporządkowane jedynie Oberkommando des Heeres, czyli naczelnemu dowództwu niemieckich wojsk lądowych w Berlinie.

W pierwszych miesiącach swojego pobytu w Afryce, DAK wyparły aliantów z niemal całej Cyrenajki oraz odniosły szereg zwycięstw walcząc na terenie brytyjskiego...

Podobne wypracowania