Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porozumienie waszyngtońskie Izrael-Palestyna (1993) - Konflikt na Bliskim Wschodzie

Porozumienie waszyngtońskie z 1993 r. jest jedną z ważniejszych dat i ważniejszych wydarzeń, jakie rozegrały się na Bliskim Wschodzie. Udało się doprowadzić do sytuacji patowej w konflikcie pomiędzy Izraelem i OWP (Organizacją Wyzwolenia Palestyny).

10 września 1993 r. obie strony uznały swoje prawa - zarówno Izrael jak i przedstawiciele Palestyny. OWP zrobiła duży krok w stronę pokoju - wyrzekła się ataków terrorystycznych i walce z Izraelem. Z kolei Izrael uznał OWP jako reprezentanta interesów Palestyny. 13 września 1993 r. w Waszyngtonie podpisano porozumienie. W porozumieniu tym uczestniczyli: Szimon Peres i Abu Mazen, a także Icchak Rabin i Jaser Arafat, porozumienie zawarto przy współudziale prezydenta Stanów Zjednoczonych - Billa Clintona.

Strefa Gazy i Jerycho uzyskały autonomię, przestały być okupowane przez wojska izraelskie. Zgodnie z porozumieniem wojska izraelskie miały wycofać się z terenów palestyńskich do końca kwietnia 1994 r. Władze w Palestynie miał sprawować samorząd. Problem pojawił się w momencie, kiedy kilka organizacji separatystycznych nie zgodziło się z warunkami porozumienia. Zwłaszcza zbrojne ramię palestyńskie Hamas, a także kilka pomniejszych grup o charakterze terrorystycznym zbojkotowały jego ustalenia.

Konflikt na Bliskim Wschodzie mimo wszystko trwa i trudno określić jego przyszły przebieg. W obecnej sytuacji mimo ogromnego postępu jakim okazało się porozumienie waszyngtońskie, trudno o zmianę istniejących stosunków. Obie strony są bardzo mocno zwaśnione. I tutaj również ONZ i Stany Zjednoczone poniosły klęskę na etapach negocjacji i próbie załagodzenia konfliktu. Czas działa jednak na korzyść pokoju, jak pokazuje czas - wszystko może się jeszcze zmienić.

Podobne wypracowania do Porozumienie waszyngtońskie Izrael-Palestyna (1993) - Konflikt na Bliskim Wschodzie