Wojna trzydziestoletnia - przyczyny, przebieg, skutki
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wojna trzydziestoletnia to jedna z ważniejszych wojen toczonych w Europie w XVII w. Toczyła się ona w latach 1618-1648 pomiędzy dwoma obozami: habsburskich katolików i protestantów. Terenem przebiegu działań wojennych była Rzesza Niemiecka. Historycy wyróżniają cztery okresy wojny: czesko-palatynacki (1618-1623), duński (1625-1629), szwedzki (1630-1635) i francusko-szwedzki (1635-1648).
Wojna trzydziestoletnia była jedną z poważniejszych w dziejach Europy, gdyż brały w niej udział niemal wszystkie państwa. Przyczyną wojny była rywalizacja Francji z Habsburgami, konflikty społeczne oraz polityczne zaognione sytuacją religijną. W 1608 r. protestanci niemieccy utworzyli Unię Protestancką, a katolicy w 1609 r. Unię Katolicką. Największe konflikty i zaognienie sytuacji miało miejsce w Czechach. Tamtejszy ruch narodowy wystąpił otwarcie przeciwko Habsburgom. W Czechach wybuchło powstanie, a parlament czeski pozbawił tronu Ferdynanda II i powołała na króla członka Unii Protestanckiej - Fryderyka V. Sytuację, sprzyjającą dalszym wystąpieniom, wykorzystał Książe Siedmiogrodu - Gabor Bethlen. Przy wsparciu Turcji wywołał powstanie na Węgrzech przeciwko Habsburgom. Wojska węgierskie podeszły aż pod Wiedeń, ale na pomoc Habsburgom Zygmunt III Waza wysłał oddział lisowczyków. W 1619 r. zadano ciężkie straty wojsku węgierskiemu. W Czechach sytuacja była niestabilna, cesarz otrzymał wsparcie Ligi Katolickiej. W 1620 r. doszło do wielkiej bitwy pod Białą Górą, w której czeskie wojska poniosły klęskę i przegrały. Cesarz Ferdynand II powołał trybunał, który zadecydował o przekształceniu Czech w marchię habsburską.
W 1625 r. do walki włączył się duński król Chrystian IV, który przyszedł z pomocą protestantom. Wojska duńskie poniosły jednak sromotną klęskę pod Dessau, a cesarz zakończył wojnę z Danią pokojem w Lubece w 1629 r. W kolejnych latach do wojny trzydziestoletniej przystąpiła Szwecja, która dążyła do opanowania Morza Bałtyckiego. Król szwedzki Gustaw II Adolf w 1630 r. przybył do Peenemunde i zajął Wolin wraz ze Szczecinem. Zawarł przymierze z Francją, która wspierała szwedzką armię. 17 września 1631 r. doszło do wielkiej bitwy pod Breitenfeld. Wojska szwedzkie pod dowództwem Gustawa Adolfa wygrały, a wódz cesarski Lilly uszedł z pola bitwy. W 1632 r. doszło do kolejnej wielkiej bitwy pod Lutzen w Saksonii. Szwedzi zwyciężyli, jednak w walce zginął król Gustaw Adolf. Cesarz niemiecki wypowiedział wojnę Francji.
W końcowych latach wojny sytuacja zaczęła się stabilizować - Dania poparła cesarza, a w 1648 r. zawarto pokój westfalski. Wojna trzydziestoletnia bardzo wyczerpała europejskie mocarstwa.
Podobne wypracowania do Wojna trzydziestoletnia - przyczyny, przebieg, skutki
- Traktat w Radnot (1656) - Układ w Radnot - postanowienia
- Kuomintang - powstanie
- Mieszczaństwo późnego średniowiecza w Polsce
- Zimna wojna w latach 80. - zimna wojna w Europie
- Władysław Jagiellończyk - panowanie
- Spór papiestwa z cesarstwem - Walka o przodownictwo w świecie chrześcijańskim (XI-XII w.)
- Władysław Łokietek w walce o zjednoczenie państwa polskiego - opracowanie
- Aleksander Wielki - charakterystyka wodza
- Kamikaze - jednostka japońska, działania wojenne
- Piramidy egipskie - sposób budowy, materiały, cel budowy
- Matka Teresa z Kalkuty - biografia, życiorys
- Polskie Państwo Podziemne
- Marzec 1968 r. - wystąpienie Gomułki
- Krzysztof Kolumb - biografia, życiorys
- Ferdynand Cortez - biografia, życiorys
- Państwo polskie w XX wieku - między okresem zniewolenia a niepodległością
- Czechosłowakizm - narodziny koncepcji, podstawa ideologiczna, założenia
- Faszyzm we Włoszech, nazizm w Niemczech
- Diogenes z Synopy (Diogenes) - biografia, życiorys
- Canaletto (Bernardo Bellotto) - biografia, życiorys