Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna trzydziestoletnia - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wojna trzydziestoletnia to jedna z ważniejszych wojen toczonych w Europie w XVII w. Toczyła się ona w latach 1618-1648 pomiędzy dwoma obozami: habsburskich katolików i protestantów. Terenem przebiegu działań wojennych była Rzesza Niemiecka. Historycy wyróżniają cztery okresy wojny: czesko-palatynacki (1618-1623), duński (1625-1629), szwedzki (1630-1635) i francusko-szwedzki (1635-1648).

Wojna trzydziestoletnia była jedną z poważniejszych w dziejach Europy, gdyż brały w niej udział niemal wszystkie państwa. Przyczyną wojny była rywalizacja Francji z Habsburgami, konflikty społeczne oraz polityczne zaognione sytuacją religijną. W 1608 r. protestanci niemieccy utworzyli Unię Protestancką, a katolicy w 1609 r. Unię Katolicką. Największe konflikty i zaognienie sytuacji miało miejsce w Czechach. Tamtejszy ruch narodowy wystąpił otwarcie przeciwko Habsburgom. W Czechach wybuchło powstanie, a parlament czeski pozbawił tronu Ferdynanda II i powołała na króla członka Unii Protestanckiej - Fryderyka V. Sytuację, sprzyjającą dalszym wystąpieniom, wykorzystał Książe Siedmiogrodu - Gabor Bethlen. Przy wsparciu Turcji wywołał powstanie na Węgrzech przeciwko Habsburgom. Wojska węgierskie podeszły aż pod Wiedeń, ale na pomoc Habsburgom Zygmunt III Waza wysłał...

Podobne wypracowania