Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - bohaterowie. Charakterystyka

Bohaterów dramatu Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich” podzielić można na dwie grupy: Trojańczyków oraz Greków.

Do pierwszej z nich należy Aleksander zwany Parysem. Parys jest synem króla Priama, który rządzi Troją. To młodzieniec, który swoje własne szczęście stawia ponad dobrem państwa. Kierują nim wielkie namiętności, których nie chce okiełznać. Zakochuje się w pięknej greckiej królowej Helenie, której zatrzymanie przy swym boku stawia za priorytet, nie zważając na to, że doprowadzi w ten sposób do narażenia swej ojczyzny i rodaków, a ostateczności do ich klęski.

Antenor jest przeciwieństwem kierującego się emocjami Parysa. Jest to wzór obywatela i żołnierza. Jego postawę życiową charakteryzują rozsądek, opanowanie, wielka rozwaga i przede wszystkim lojalność wobec kraju i działanie dla jego dobra. Człowiek ten robi wszystko, aby zapobiec wybuchowi wojny i wpłynąć na zachowanie nierozważnego, egoistycznego, zakochanego Aleksandra. Niestety jego działania nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Priam jest królem państwa trojańskiego i ojcem Aleksandra. Jest to dobry władca o dobrym sercu i postępujący w sposób właściwy. Jednak nie potrafi on uchronić od państwa, które ma pod opieką. Nie powstrzymuje syna, który, kierując się własnym interesem, doprowadza powoli do upadku Troi. Okazał się człowiekiem zbyt słabym, aby uchronić ojczyznę i wpłynąć na syna.

Kasandra jest córką króla Priama i siostrą Parysa. To kobieta naznaczona przekleństwem jasnowidzenia. W swym darze, który czyni z niej nieszczęśliwą postać, przepowiada, że Troja będzie zmuszona walczyć z wojskami Greków, ale król nie słucha jej proroczych wizji.      

Helena to grecka królowa i żona króla Sparty Menelaosa. Zostaje uprowadzona przez Parysa ze swej ojczyzny, dając mu na to przyzwolenie i nie stawiając oporu. Jednak jej sumieniu nie daje spokoju fakt, że zostawiła w ten sposób męża. Bierność Heleny i cicha zgoda na los, jaki wyznaczył jej Parys, doprowadzają do wojny.

Menelaos jest królem Sparty i mężem Heleny. To dobry władca, który nie pragnął wojny i rozlewu krwi. Jednak został zmuszony do interwencji zbrojnej, wobec nieugiętości i uporu Parysa oraz roszczeniowej postawy wobec jego żony.

Ulisses to dzielny wojownik i prawdziwy bohater. Odważnie walczy dla sprawy kraju.

Podobne wypracowania do Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - bohaterowie. Charakterystyka