Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Odprawa posłów greckich” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterów dramatu Jana Kochanowskiego „Odprawa posłów greckich” podzielić można na dwie grupy: Trojańczyków oraz Greków.

Do pierwszej z nich należy Aleksander zwany Parysem. Parys jest synem króla Priama, który rządzi Troją. To młodzieniec, który swoje własne szczęście stawia ponad dobrem państwa. Kierują nim wielkie namiętności, których nie chce okiełznać. Zakochuje się w pięknej greckiej królowej Helenie, której zatrzymanie przy swym boku stawia za priorytet, nie zważając na to, że doprowadzi w ten sposób do narażenia swej ojczyzny i rodaków, a ostateczności do ich klęski.

Antenor jest przeciwieństwem kierującego się emocjami Parysa. Jest to wzór obywatela i żołnierza. Jego postawę życiową charakteryzują rozsądek, opanowanie, wielka rozwaga i przede wszystkim lojalność wobec kraju i działanie dla jego dobra. Człowiek ten robi wszystko, aby zapobiec wybuchowi wojny i wpłynąć na zachowanie nierozważnego, egoistycznego, zakochanego Aleksandra. Niestety jego działania nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Priam jest królem państwa trojańskiego i ojcem Aleksandra. Jest to dobry władca o dobrym sercu i postępujący w sposób właściwy. Jednak nie...

Podobne wypracowania