Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt tragiczny - co to jest? Przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt tragiczny jest pojęciem pochodzącym z dziedziny teorii literatury i oznacza zawarte w utworze zderzenie dwóch racji, z których żadna nie ma przewagi nad drugą, obie mają taką samą wartość. Dlatego właśnie konflikt takich dwóch poglądów nazwany jest tragicznym, ponieważ mimo równorzędności postaw, żadna z nich nie może wygrać, a przegrywają obie. Mimo właściwego postępowania moralnego, człowiek skazany jest nie tylko na porażkę, ale i okrutne wyroki losu.

Najbardziej znanymi przykładami konfliktu tragicznego w dziełach antyku są dwa dramaty Sofoklesa. W „Antygonie” tytułowa bohaterka reprezentuje postawę obronną wobec praw boskich i robi wszystko, by przeforsować swe racje, natomiast Kreon głosi racje praw ludzkich i władzy królewskiej. Oboje broniąc do końca swych przekonań, ponoszą klęskę. Antygona zostaje skazana na śmierć, ale pozbawia się życia sama. Kreon zaś traci syna i żonę.
 
W „Królu Edypie”, drugim utworze Sofoklesa, bohater próbuje uratować własną rodzinę i siebie przed okrutnym losem i hańbą. Robi wszystko, by jego ojciec mógł żyć, a matka nie została jego żoną i kobietą, która urodzi mu dzieci. Ale fatum musiało się spełnić i Edyp boleśnie odczuł...

Podobne wypracowania