Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - problematyka opowiadania
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Pożegnanie z Marią” to jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego, których cykl pod właśnie takim tytułem ukazał się w 1947 r. Większość z tych dzieł przenosi odbiorcę w realia obozu koncentracyjnego, lecz akcja „Pożegnania…” toczy się w okupowanej Warszawie i pokazuje ludzkie postawy wobec nowej rzeczywistości.
Głównym problemem w dziele Borowskiego jest życie w ukryciu, jakie wiedli ludzie w wojennych realiach. Ukazany przez niego świat pełen jest niedomówień, półsłówek i tajemnic. Wszystko to miało na celu nieprzykuwanie uwagi Niemców do codzienej egzystencji ludności miasta, która nie zawsze wiodła ją zgodnie z prawem.
W okupowanej Warszawie dochodzi do odwrócenia hierarchii wartości. Wszystko, co było dotychczas ważne, w obliczu nieustannej walki o przetrwanie staje się drugorzędne. Każdy zobowiązany jest do dbania przede wszystkim o własne życie, gdyż tylko szczególna uwaga i ostrożność są w stanie zapewnić przetrwanie. Ludzie zajmują się podejrzanymi interesami, także bohaterowie opowiadania – szef Tadka, sam Tadek, sprzedawca ze sklepu, czy Maria – ponieważ są one nieraz jedynym źródłem utrzymania. Życie, chociaż w bardzo trudnych warunkach, toczy się dalej, trzeba więc robić wszystko, by nie dać się okupantowi. Nie mamy tutaj do czynienia z jakąkolwiek oceną takiego działania. Wydaje się ono konsekwencją okrutnej rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć Polakom.
Ważną kwestią, której dotyka „Pożegnanie z Marią”, jest wpływ wojennych realiów na osobowość poszczególnych jednostek. Wcześniej został wspomniany upadek systemu moralnego, ale tutaj skupmy się na innym aspekcie ich życia pod okupacją: bohaterowie opowiadania jawią się jako ludzie wrażliwi, obdarzeni nieprzeciętną inteligencją i licznymi zdolnościami. Prowadzą ze sobą poważne rozmowy, w których dotykają problemów sztuki, literatury itp. Jednak w życiu codziennym zajmują się rzeczami, które zdają się zaprzeczać ich rozwiniętej osobowości. Maria rozwozi bimber, Tadek zajmuje się jego sprzedażą i księgowością nielegalnych dochodów, prowadzi także nieczyste interesy. Na pewno nie są to zajęcia, jakimi zajmowaliby się w warunkach wolności. Możemy podejrzewać, że ich ambicje sięgają znacznie dalej, jednakże wojenne realia nie pozwalają rozwinąć im skrzydeł i ograniczają ich działania do podstawowej walki o przetrwanie.
Historia głównego bohatera pokazuje także reakcję jednostki na szczególnie traumatyczne przeżycia związane z wojną. Maria – ukochana Tadka – stała się ofiarą łapanki i została wywieziona na ciężarówce do obozu. Wydarzenie to zupełnie zmieniło osobowość narratora, który od tego momentu stał się jakby wyzuty z wszelkich uczuć.Wcześniej opisywał kolejne sceny w sposób bardzo ciekawy, poetycki. Od tej chwili jednak ogranicza się tylko do suchej, a przez to jakże bolesnej relacji.
Za główną problematykę „Pożegnania z Marią” możemy uznać przedstawienie degeneracji, której bodźcem jest wojna. Dotyka ona całego świata – upadają wartości moralne, panuje chaos i niepewność. Jedank równie mocno ta niszcząca moc koncentruje się na jednostkach – pozbawia je wyższych uczuć i sprowadza ich egzystencję do najpłytszego wymiaru – walki o przetrwanie.
Podobne wypracowania do Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - problematyka opowiadania
- Roman Pisarski - biografia, życiorys
- Rudyard Kipling - biografia, życiorys
- Stephen King - biografia, życiorys
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz - biografia, życiorys
- Virginia Woolf - biografia, życiorys
- Wanda Chotomska - biografia, życiorys
- Zenon Przesmycki - biografia, życiorys
- Zofia Kossak-Szczucka - biografia, życiorys
- Godność człowieka w literaturze - na podstawie cytatu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
- Bolesław Prus „Katarynka” - problematyka utworu
- Władysław Reymont „Chłopi” - bohaterowie. Charakterystyka
- Opis przeżyć wewnętrznych - Zredaguj opis przeżyć wewnętrznych postaci ukrytej za maską na obrazie Fridy Kahlo „Maska” (1945 r.)
- Czy człowiek żyjący w XXI w. także potrzebuje mitów? Rozprawka
- Władysław Reymont „Chłopi” - problematyka dzieła
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - bohaterowie. Charakterystyka
- Mitologia, mity – Mój ulubiony mit. Opis i uzasadnienie
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opracowanie książki
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - opisy przyrody, ich znaczenie i rola w książce. Opracowanie
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Maryli Cuthbert
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Diany Barry