Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Borowski „Pożegnanie z Marią” - problematyka opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożegnanie z Marią” to jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego, których cykl pod właśnie takim tytułem ukazał się w 1947 r. Większość z tych dzieł przenosi odbiorcę w realia obozu koncentracyjnego, lecz akcja „Pożegnania…” toczy się w okupowanej Warszawie i pokazuje ludzkie postawy wobec nowej rzeczywistości.

Głównym problemem w dziele Borowskiego jest życie w ukryciu, jakie wiedli ludzie w wojennych realiach. Ukazany przez niego świat pełen jest niedomówień, półsłówek i tajemnic. Wszystko to miało na celu nieprzykuwanie uwagi Niemców do codzienej egzystencji ludności miasta, która nie zawsze wiodła ją zgodnie z prawem.

W okupowanej Warszawie dochodzi do odwrócenia hierarchii wartości. Wszystko, co było  dotychczas ważne, w obliczu nieustannej walki o przetrwanie staje się drugorzędne. Każdy zobowiązany jest do dbania przede wszystkim o własne życie, gdyż tylko szczególna uwaga i ostrożność są w stanie zapewnić przetrwanie. Ludzie zajmują się podejrzanymi interesami, także bohaterowie opowiadania – szef Tadka, sam Tadek, sprzedawca ze sklepu, czy Maria – ponieważ są one nieraz jedynym źródłem utrzymania. Życie, chociaż w bardzo trudnych warunkach,...

Podobne wypracowania