Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Naród nasz jak lawa…” - interpretacja słów Wysockiego - Adam Mickiewicz cz. III „Dziadów”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Piotr Wysocki wypowiada te słowa w III części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Padają one dokładnie w Salonie Warszawskim. Cytat ten ma głębokie przesłanie, które zostanie poniżej przedstawione.

„Naród nasz jak lawa/  z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa/ Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi/ Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi” – tak cytat ten brzmi w całości. W słowach Wysockiego zawarta jest koncepcja polskiego narodu, społeczeństwa. Według niego ludność Polski jest wyraźnie zróżnicowana., posiada odmienne wartości, wyznaje różne światopoglądy. Dlatego charakteryzuje Polaków w dwojaki sposób.

Zimna i twarda skorupa to ludzie, którzy nie są patriotami, zdrajcy współpracujący z caratem. Robią to z wielu powodów, niektórym nie zależy na wolności kraju, inni obawiają się represji i kar. Niektórzy doskonale odnaleźli się w nowej, zniewolonej Polsce. Jako grupa ludzi przypominają zatem skorupę, brak w niej życia i emocji, jest ona „zimna” i „plugawa”. Stanowi hańbę dla narodu, jest rysą na wizerunku Polaków. Bohaterami o takich antypolskich przekonaniach, zdrajcami i tchórzami byli w dramacie między...

Podobne wypracowania