Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Potop” Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna, której wydarzenia zostały osadzone w czasach XVII-wiecznej inwazji Szwedów na Polskę. Akcja dzieła toczy się w latach 1655– 1657 i pokazuje, w jaki sposób narodowi zamieszkującemu ziemie Rzeczpospolitej udało się odeprzeć inwazję wroga.

W utworze Henryka Sienkiewicza można odnaleźć panoramę siedemnastowiecznego społeczeństwa polskiego. Oczywiście najwięcej miejsca poświęca autor magnaterii i szlachcie, czyli klasom decydującym o losach kraju. Pojawiają się zdrajcy (Radziwiłłowie), którzy postanowili dla własnych interesów dołączyć do wojsk Karola X Gustawa. Przeciwienstwem ich stanowią są ludzie wierni i oddani ojczyźnie, przekładający jej dobro ponad prywatne korzyści (Sapieha, Lubomirski, Wołodyjowski, Zagłoba, Kmicic). Mniej znaczące warstwy społeczne (mieszczaństwo, chłopstwo) w „Potopie” zostały przedstawione w sposób ogólny. Jednak autor podkreśla ich męstwo, pokazując ich w wielu starciach zbrojnych, gdzie wcale nie ustępowali odwagą szlachcie.

Na osobne omówienie zasługuje także wątek miłosny, który rozgrywa się wokół opowieści o Andrzeju Kmicicu. Dotyczy on trójki bohaterów, a postać centralną...

Podobne wypracowania