Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - opracowanie lektury

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Ogniem i mieczem” to pierwsza część Sienkiewiczowskiej Trylogii czyli cyklu powieści historycznych osadzonych w XVII-wiecznej Rzeczpospolitej. Dzieło to przenosi nas w okres powstania Chmielnickiego, a jego akcja trwa przez niemal 4 lata, na co mogą wskazywać następujące wydarzenia historyczne – ucieczka Chmielnickiego na Sicz (koniec 1647 r.) oraz kończąca dzieło bitwa pod Beresteczkiem (czerwiec 1651 r.). Miejscem, w którym rozgrywają się opisywane wydarzenia są głównie ziemie kresowe Rzeczpospolitej, choć przenosi się także w jej ówczesne centrum (Warszawa, Zamość).

Całą fabułę utworu można podzielić na dwa, nieustannie splatające się ze sobą wątki: historyczny i miłosny. Pierwszy jest związany z autentycznymi wydarzeniami, mającymi miejsce podczas powstania Chmielnickiego. Wspomniane zostają nie tylko bitwy (Żółte Wody, Korsuń, Beresteczko, oblężenie Zbaraża), ale także sytuacje pozbawione charakteru militarnego (elekcja Jana Kazimierza, negocjacje w Perejasławiu). W tych realiach rozwija się wątek miłosny, który dotyczy trójki bohaterów. Zamieszkująca majątek w Rozłogach Helena Kurcewiczówna została obiecana przez ciotkę Jurko Bohunowi – kozackiemu pułkownikowi. Jednak Helena nie darzyła...

Podobne wypracowania