Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dedal i Ikar - opis postaci

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dedal i Ikar stali się bohaterami mitu kojarzonego z temtyką fantazji i marzeń, które z jednej strony dodają ludzkiej istocie skrzydeł, ale jednocześnie mogą prowadzić do jej zguby przysłaniając to, co rzeczywiste. Istota mitu – zderzenie marzycielstwa z trzeźwym realizmem – zawarta jest już w samych postaciach ojca i syna, które reprezentują dwa biegunowo odmienne sposoby bycia i myślenia.

Dedal najczęściej jest przedstawiany jako rosły i muskularny mężczyzna pochylony nad jedną  ze swych prac, operujący rzemieślniczym narzędziem z dużym skupieniem i widoczną wprawą. Wedle mitologicznych przekazów był najbieglejszym w całych Atenach architektem, rzeźbiarzem i wynalazcą, który skonstruował wiele przydatnych narzędzi służących nam do dziś. W swej profesji był artystą na tyle zdolnym, iż rzeźbione przez niego posągi przypominały żywych ludzi, co zapewniało mu podziw rodaków i możliwość pracy przy zdobieniach najważniejszych świątyń.

Szczera i bezgraniczna miłość do swojej pracy doprowadziła Dedala do zbrodni, bowiem zazdrosny o wynalazek siostrzeńca i ucznia – Talosa – zamordował go, uchodząc potem z Aten na Kretę, gdzie miał potwierdzić swą sławę szeregiem kolejnych pomysłowych wytworów. Jednym z...

Podobne wypracowania