Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - bohaterowie. Charakterystyka

Barbara Niechcic - bohaterka powieści Marii Dąbrowskiej ,,Noce i dnie”. Osoba skupiona wyłącznie na własnej osobie, na swoich przeżyciach, introwertyczka, goniąca za niespełnionymi marzeniami, rozpamiętująca czasy młodości, pełne szczęścia, zabawy i beztroski. Pomimo iż żyje w trwałym związku z Bogumiłem, cały czas rozpamiętuje dawną, pierwszą i niespełnioną miłość, pana Toliborskiego. Barbara Niechcic jest osobą bardzo uczuciową, często się wzrusza, oddaje marzeniom, powraca do czasów, kiedy była młoda i wierzyła, że czeka ją cudowne życie pozbawione trosk i zmartwień. Trudno jej zaakceptować świat takim, jaki jest. Z tego powodu jest wiecznie niezadowolona, smutna, zgorzkniała. Początkowo nie potrafi się przystosować do życia na wsi, wychowywała się bowiem w mieście, w domu przepełnionym duchem artyzmu i naukowości. Z czasem jednak pokochała Serbinów oraz życie u boku Bogumiła. 

Bogumił Niechcic - postać charakterologicznie zupełnie różna od swojej żony, Barbary. Bohater był realistą, twardo stąpał po ziemi, na wszystko patrzył realistycznym i krytycznym okiem, był szczery i bezpośredni w kontaktach z ludźmi. Do każdego podchodził z życzliwością,  przyjacielsko nastawiony, cieszył się poważaniem i szacunkiem podwładnych. Bohater był bardzo pracowity, praca stanowiła dla niego sens życia. Rytm życia wyznaczała dla niego przyroda, chętnie się jej podporządkował, najlepiej czuł się w polu, podczas pracy. W praktycznie każdym wyborze, którego dokonał, kierował się rozumem, bardzo racjonalnie i trzeźwo podchodził do życia. Co więcej, niczego od niego nie oczekiwał, nigdy nie oddawał się marzeniom, uważał to za stratę czasu. Poddaje się kolejom życia, nie próbuje zmieniać losu, bierze życie takie, jakim jest. Stanowi w powieści typ bohatera pozytywistycznego. Realizuje z całą zawziętością postulat pracy organicznej. 

Agnieszka Niechcic - córka Barbary i Bogumiła. Łączy w sobie cechy obu rodziców, z jednej strony jest bowiem mężna, odważna i praktyczna z drugiej natomiast oddaje się marzeniom i złudnym ideom. Bohaterka jest osobą niezwykle inteligentną, skończyła szkołę, następnie wyjechała na studia do Lozanny, aktywnie działa w kółku patriotycznym, buntuje się przeciwko dyskryminacji jej i koleżanek Polek przez rosyjskie koleżanki. Jej perypetie miłosne są zagmatwane, a romans z działaczem socjalistycznym Marcinem Śniadowskim zakończył się głośnym rozstaniem. Agnieszka wraca do Sarbinowa, niedługo potem uświadamia sobie, że kocha Marcina i wychodzi za niego za mąż. Bardzo blisko związana z ojcem, który zaraził ją miłością do ziemi i gospodarstwa oraz wpoił podstawowe zasady moralne. 

Podobne wypracowania do Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - bohaterowie. Charakterystyka