Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralność pani Dulskiej” - opracowanie dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akcja dramatu „Moralność pani Dulskiej” z 1906 roku dzieje się we Lwowie, kiedy królowała młodopolska tradycja. Zapolska pisząc sztukę wykorzystała naturalistyczne tradycje paryskiego Teatru Wyzwolonego Andre Antoine’a, o czym mogą świadczyć bardzo szczegółowe didaskalia, dzięki którym można jak najdokładniej odtworzyć realne miejsce akcji. Pisarka koncentruje się wokół problemów jednostki, która została uwikłana i zdeterminowana przez warunki i nieprzychylne otoczenie. Osobą taką w dramacie jest syn Dulskiej, Zbyszko, który wdaje się w romans ze stojącą niżej społecznie Hanką.

Konsekwencją ich potajemnych spotkań jest ciąża dziewczyny. Zbyszko, chcąc matce zrobić na złość, pragnie się z Hanką ożenić. Wie, że matka nigdy się na taki stan rzeczy nie zgodzi. Uważa się bowiem za osobę lepszą, wyżej postawioną i uprzywilejowaną. Pod płaszczykiem pozornej moralności ocenia innych, potępia, wytyka błędy, a sama postępuje niegodziwie, obłudnie i niemoralnie. Wiedziała bowiem o romansie swego syna ze służącą, tolerowała go jednak, bo chciała, by Zbyszko nie czerpał z rozrywek życia nocnego miasta. Ostatecznie Dulska rozwiązuje sprawę dając Hance sporą sumę pieniędzy, by ta zniknęła z życia jej syna, by znów:...

Podobne wypracowania