Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - recenzja komedii

Komedie Aleksandra Fredry, pomimo nieprzychylnych komentarzy krytyków, cieszyły się uznaniem publiczności, która z niezmiennym entuzjazmem przyjmowała jego utwory. Na taki stan rzeczy bez wątpienia miała wpływ umiejętność budowania intrygi, kreślenie postaci osobliwych i kolorowych, barwność oraz żywość języka oraz humor, który był niczym balsam na dramaty rozgrywające się na scenie. Wszystkie wymienione wcześniej cechy posiada jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych na deskach teatru sztuka pt.: ,,Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”. Sztuka ta, pomimo iż od jej napisania minęło prawie dwieście lat, nadal cieszy się popularnością, co więcej, tematyka poruszana w utworze nadal jest aktualna. 

Fredro przedstawił apoteozę miłości, która była dla niego najważniejsza, ponadto autor dokonuje analizę uczucia miłości, poprzez ukazanie wszystkich jej etapów - od nieśmiałych początków, poprzez budzenie się, a następnie rozkwit miłości. Można powiedzieć, iż bez miłości nie byłoby tego dzieła, gdyż ta jest siłą napędową utworu, wpływa także na zachowanie i postępowanie bohaterów. Fredro podkreśla także, iż tylko małżeństwo oparte na miłości i wzajemnym zrozumieniu ma szansę przetrwać, a małżeństwa z rozsądku są wbrew naturze. Fredro tworząc kolejne dzieła, doskonalił kunszt pisarski oraz zdolność tworzenia intrygi, na której niejednokrotnie opierała się cała akcja utworu. 

Tak też było ze ,,Ślubami panieńskimi”, które opierają się na niewinnej intrydze Gustawa, dzięki której zdobywa miłość Anieli, i która zbliża do siebie Klarę i Albina. Dobrze stworzona intryga kształtuje się poprze lekkie i dowcipne dialogi oraz zestawienie różnych psychik bohaterów, ich poglądów i temperamentów. To wszystko znajdziemy w dziele Fredry, które nie jest tylko bezmyślną opowiastką o młodych ludziach, których nieudolne zabiegi miłosne wywołują salwy śmiechu widzów. Otóż pisarz daje w swej komedii wyraz przekonaniu, że uczucie w związku małżeńskim oraz wolność i możliwość wyboru partnera jest najważniejsza. 

Można więc zasugerować stwierdzenie, iż stworzył Fredro dzieło ponadczasowe. Mijają lata i dekady, zmieniają się obyczaje i zwyczaje, jednak pewne rzeczy pozostają niezmienne - prawdziwe i szczere uczucie oraz wierność sobie, swoim przekonaniom oraz drugiej osobie. 

Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - recenzja komedii