Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - recenzja komedii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Komedie Aleksandra Fredry, pomimo nieprzychylnych komentarzy krytyków, cieszyły się uznaniem publiczności, która z niezmiennym entuzjazmem przyjmowała jego utwory. Na taki stan rzeczy bez wątpienia miała wpływ umiejętność budowania intrygi, kreślenie postaci osobliwych i kolorowych, barwność oraz żywość języka oraz humor, który był niczym balsam na dramaty rozgrywające się na scenie. Wszystkie wymienione wcześniej cechy posiada jedna z najsłynniejszych i najczęściej wystawianych na deskach teatru sztuka pt.: ,,Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”. Sztuka ta, pomimo iż od jej napisania minęło prawie dwieście lat, nadal cieszy się popularnością, co więcej, tematyka poruszana w utworze nadal jest aktualna. 

Fredro przedstawił apoteozę miłości, która była dla niego najważniejsza, ponadto autor dokonuje analizę uczucia miłości, poprzez ukazanie wszystkich jej etapów - od nieśmiałych początków, poprzez budzenie się, a następnie rozkwit miłości. Można powiedzieć, iż bez miłości nie byłoby tego dzieła, gdyż ta jest siłą napędową utworu, wpływa także na zachowanie i postępowanie bohaterów. Fredro podkreśla także, iż tylko małżeństwo oparte na miłości i wzajemnym zrozumieniu ma szansę przetrwać, a małżeństwa z rozsądku...

Podobne wypracowania