Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - charakterystyka Lorda Jima

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Lord Jim jest głównym i tytułowym bohaterem powieści Josepha Conrada pt.: ,,Lord Jim”, wydanej w 1900 roku. Jim był dobrze zbudowanym silnym mężczyzną w wieku około 24 lat, urodził się w rodzinie pastora, który wpoił mu podstawowe zasady moralne, którymi powinien kierować się jako człowiek: ,,Brakowało mu cala - może dwóch - do sześciu stóp wzrostu, był potężnie zbudowany (…) Głos miał głęboki, donośny(…)”.

Jim jest marzycielem i romantykiem, który marzy o dokonaniu wielkich i bohaterskich czynów. Jednak los go nie oszczędza i poddaje go ciągłym próbom charakteru. Załamuje się kompletnie, kiedy tonie kolejny statek ,,Patna”, na którym pływał jako pierwszy oficer. W chwili słabości nie staje na wysokości zadania, pozwala pasażerom zginąć, sam ratuje się z opresji i ucieka z niesprawnego statku. Jim jest przekonany, ze jego dezercja była przypadkowa, niestety sąd orzekł inaczej i wyklucza go ze społeczności marynarzy. Wtedy bohater postanawia się zrehabilitować oraz jakiś czas nie pojawiać się wśród ludzi, którzy kojarzyliby go z wypadkiem.

Osiada więc na dzikiej wyspie Patusan, na której z ogromną odwaga i męstwem walczy o przywrócenie ładu,...

Podobne wypracowania