Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - charakterystyka Lorda Jima

Lord Jim jest głównym i tytułowym bohaterem powieści Josepha Conrada pt.: ,,Lord Jim”, wydanej w 1900 roku. Jim był dobrze zbudowanym silnym mężczyzną w wieku około 24 lat, urodził się w rodzinie pastora, który wpoił mu podstawowe zasady moralne, którymi powinien kierować się jako człowiek: ,,Brakowało mu cala - może dwóch - do sześciu stóp wzrostu, był potężnie zbudowany (…) Głos miał głęboki, donośny(…)”.

Jim jest marzycielem i romantykiem, który marzy o dokonaniu wielkich i bohaterskich czynów. Jednak los go nie oszczędza i poddaje go ciągłym próbom charakteru. Załamuje się kompletnie, kiedy tonie kolejny statek ,,Patna”, na którym pływał jako pierwszy oficer. W chwili słabości nie staje na wysokości zadania, pozwala pasażerom zginąć, sam ratuje się z opresji i ucieka z niesprawnego statku. Jim jest przekonany, ze jego dezercja była przypadkowa, niestety sąd orzekł inaczej i wyklucza go ze społeczności marynarzy. Wtedy bohater postanawia się zrehabilitować oraz jakiś czas nie pojawiać się wśród ludzi, którzy kojarzyliby go z wypadkiem.

Osiada więc na dzikiej wyspie Patusan, na której z ogromną odwaga i męstwem walczy o przywrócenie ładu, porządku, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Cieszy się tam szacunkiem i poważaniem tubylców. Pewnego dnia wyspę atakuje grupa białych bandytów, wśród których znajduje się osoba, którą łączą z Jimem tragiczne wspomnienia z ,,Patny”. Jim, po rozmowie z księciem wyspy, daje szansę bandytom na ocalenie, ci jednak nie korzystają z niej. Napadają na oddziały Patusańczyków i zabijają syna wodza, przyjaciela Jima - Daina Warisa. Jim czuje się odpowiedzialny za śmierć przyjaciela, zdaje sobie sprawę, ze ma tylko dwie drogi wyboru. Może uciec z wyspy i po raz kolejny zachować się jak tchórz, albo dobrowolnej śmierci na znak, że jest człowiekiem honoru. Bohater wybiera druga opcję, pełen godności staje przed księciem Doraminem: ,,Przyszedłem gotów na wszystko i bezbronny”.

Ginie więc Jim od strzału w pierś, umiera jednak jako człowiek odważny, dumny i honorowy, który po początkowych porażkach podniósł się i walecznie stawił czoła własnym słabościom. Z tchórzliwego, pełnego marzeń i nierealnych idei marynarza, przeistoczył się w dobrego człowieka, dla którego szczęście drugiej osoby oraz postawa pełna honoru i odwagi jest najważniejsza. Jest więc Jim bohaterem godnym uwagi i naśladowania. Sztuką jest bowiem zrozumieć błędy w swym wcześniejszym postępowaniu, wyeliminować je i żyć z zgodzie z nowym zasadami. 

Podobne wypracowania do Joseph Conrad „Lord Jim” - charakterystyka Lorda Jima